Glas Javnosti

SLUČAJ 'AJA SOFIJA' I MOGUĆE POSLEDICE: Šta bi moglo da usledi nakon preinačenja iz muzeja u džamiju

Društvo
Autor: Glas javnosti

Sedam dana nakon što je Aja Sofija na inicijativu Redžepa Erdogana iz muzeja pretvorena u džamiju, glavno pitanje je šta bi moglo da se dogodi u budućnosti i kakve posledice bi ova odluka mogla da ima po svetsku kulturnu baštinu.

Predsednik Komisije Srbije za saradnju sa UNESKO Goran Milašinović rekao je da je jedna od delikatnosti proglašavanja Aja Sofije za džamiju u tome što u Konvenciji o svetskoj baštini iz 1972. godine, koju je potpisala Turska, ne stoji namena nijednog dobra.

- Ona je prijavljena u UNESKO i stavljena na listu svetske baštine 1985. godine kao deo serijskog upisa, ne samo kao Aja Sofija, ne kao pojedinačno dobro, ukazao je Milašinović.

Taj serijski upis je zapravo značio – istorijski spomenici Istanbula, podvlači Milašinović i dodaje da je nemoguće Aja Sofiju posebno izdvojiti.

- S druge strane, druga delikatnost proglašavanja za džamiju je u tome što u Konvenciji o svetskoj baštini iz 1972. godine, koju smo potpisali kao Jugoslavija, a Turska takođe, ne stoji namena nijednog dobra, kaže predsednik Komisije za saradnju sa UNESKO.

Milašinović ističe da u Konvenciji UNESKO nije specifikovao kojom će se namenom baviti neko dobro i kako će to izgledati. To je isključivo na odlučivanju u nacionalnoj državi kojoj pripada neko dobro.

Prilično blage reakcije

- Zbog toga se ova situacija dogodila – prilično su blage reakcije. Ovo je nešto što bi trebalo da uzbudi ceo svet jer imate jedno istorijsko dobro koje je simbol veze između istoka i zapada, koje je kao muzej zapravo upisano, a sada se pretvara u drugu namenu, rekao je Milašinović.

Prema njegovim rečima, to nije prvi slučaj. "Imali smo prošle godine isti slučaj sa poznatom vizantijskom crkvom Hora – Svetog Spasitelja u Polju, u Istanbulu, koja je takođe pretovrena u džamiju.

Podseća da je i 2014. godine bilo pretvaranja iz muzeja u džamiju navodeći primer male Aja Sofija u Nikeji. U toj crkvi se dogodio prvi Vaseljenski sabor kao i sedmi sabor.

- Ta crkva je takođe bila muzej po odluci Ataturka, poznata kao džamija od 1300. godine, a 2014. je, odlukom turske vlade, pretvorena ponovo u džamiju, rekao je on.

 (Izvor: B92/RTS)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR