Glas Javnosti

SAMO ŠTO NE PLENE I ORGANE DUŽNIKA: Bahati sudski izvršitelji zaradili oko 25.000 evra na zameni brava

Društvo
Autor: Glas javnosti

Bahati sudski izvršitelji su za većinu građana Srbije, najnečasniji ljudski soj, koji će za dinar uraditi sve. Komentarišu se, uglavnom, kao oni koji će ako ne mogu šta drugo zapleniti i organe dužnika, i oni koji će učiniti sve da isele iz stana majku i teško bolesno dete.

Prošlonedeljna vest o hapšenju sudskih izvršitelja iz Valjeva prošla je skoro nezapaženo.

Pripadnici beogradske policije, uhapsili su pet osoba zbog sumnje da su malverzacijama oštetili više osoba za oko tri miliona dinara. Terete se krivična dela pranje novca i pomaganje u zloupotrebi službenog položaja.

Кako se sumnja, oni su fiktivnom dokumentacijom izdavali naloge računovodstvu suda za isplatu sredstava na račun osumnjičenog bravara Z.P, na ime usluga obijanja i zamene brava na vratima koje on nije izvršio.

Na ovaj način oni su, kako se sumnja, oštetili izvršne poverioce za 2.963.300 dinara, saopštio je MUP Srbije.

Ovo je povod da se podsetimo šta predstavlja sistem kontrole ovih lica.

Jovan Ristić iz Organizacije potrošača "Efektiva"On podseća da su sudski izvršitelji tehnička lica suda koja rade za platu, nemaju autonomiju, nisu esnaf, ni profesija.

- Smatram da i javni i sudski izvršitelji treba da odgovaraju za svoje postupke ako se njihova odgovornost utvrdi, tim pre što obavljaju izuzetno važan posao od javnog značaja za građane i privredu. A dešavanja u Valjevu pokazuju da i jedni i drugi mogu skrenuti na mračnu stranu - poručuje predstavnik "Efektive".

Postoje razlike između javnih i sudskih izvršitelja.

"Sudski izvrđitelji nisu nikakva samostalna profesija poput advokata, javnih izvršitelja, javnih beležnika ili stečajnih upravnika pa da postoji nekakav disciplinski postupak pred esnafskim organima ili resornim ministarstvom. Sudski izvršitelj bi mogao da odgovara kao svaki zaposleni, na osnovu Zakona o radu - kaže Ristić.

Podseća da su pred uvođenje javnih izvršitelja 2011. godine, sudski izvršitelji bili malobrojni, demoralisani, slabo plaćeni i borili su se sa planinom neizvršenih predmeta.

- Bitno je znati da i sudski i javni izvršitelj mogu odgovarati krivičnopravno za svoje postupke, nezavisno od toga da li se protiv njih vodi neki postupak - tvrdi on.

(Glas javnosti/ Nova ekonomija/Danas)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR