Glas Javnosti

KOD DARIJE NEĆE BITI BESPLATNOG LEČENJA ZA SVE? Lekari poručuju da je na delu nova pljačka građana

Društvo
Autor: Glas javnosti

Najavu da će pojedine kategorije stanovništva, pre svega pušači i žene koje dobiju rak dojke morati da snose sami troškove lečenja, lekari ocenjuju kao nešto što predstavnlja novi način za "drzavnu pljačku".

Vest  o mogućnosti da pušači, ukoliko obole, od raka pluća svoje lečenje plaćaju u potpunosti, a žene koje nemaju urađenu mamografiju u poslednjih godinu dana 70 odsto od cene lečenja, nije odjeknula u javnosti. 

Naime, ovo je najavila na tribinama na kojima je učestvovala, nova ministarka sada i socijalne politike i pomoćnica direktora Intituta "Batut" Darija Kisić - Tepavčević.

Ona je to iznela kao izmene koji mogu da budu unete u Zakon o zdravstvenom osiguranju.

Njene kolege lekari kažu da to baš i nije pošten, a ni etički ispravan predlog, jer, pored toga što dismriminiše pacijente, prilika je za novu "pljačku gradjana".

Pulmolog Aleksandar Radojević tvrdi da se tom najavom otvara prostor za novu pljačku građana Srbija, naročito kada je reč o mamografiji. 

- Mamografija nije pouzdana. Vi možete da uradite mamogrf sada i da za mesec dana dobijete tumor dojke. Tu je pozadina malo drugačija. Donećete zakon po kome ćete naterati žene da idu na mamografiju jednom godišnje i plate pregled 10 evra. Zamislite koliko žena ima u Srbiji. I milion godišnje da ih ode na pregled, od njih, recimo kod 500 ćete da utvrdite tumor. A pritom niko ne govori o štetnosti zračenja kome su te žene izložene, kao i da mamograf ne pokaže svaki deseti tumor- naveo je Radojević.

On je doda da je to "čista besmislica".

- To je samo dobar način da se od naroda uzmu dodatne pare, nikakva garancija ni preventiva stvarna - smatra Radojević.

Upitan da li kao pulmolog smatra da bi pušači trebalo da plaćaju punu cenu lečenja u slučaju bolesti, Radojević kaže:

- Ista stvar je kao i sa mamografijom. Imate milion većih opasnosti od duvanskog dima koje utiču na to da neko dobije rak pluća. Recimo izduvni gasovi i zagađenje u Bulevaru despota Stefana, jedan od primera. Zašto onda ne ukinu saobraćaj u tom delu grada i ne zatvore ulice? Šta je sada ideja? Pušači će da plaćaju lečenje za sve opstrukcije pluća i kancer? A nećemo se obazirati na sva druga zagađenja koja udišemo? Pa ne može to baš tako - smatra Radojević.

On navodi da "onaj ko ima takve ideje onda mora da omogući građanima koji su pušači posebne ugovore za zdravstveno osiguranje".

- Ne može onda država uzimati puno socijalno i zdravstveno i to nekom naplaćuje ceo radni vek, a onda nemate pravo na lečenje kada za to dodje vreme. To mora da bude uređeno, pa onda da pričamo o nekim restrekcijama za pacijente. Posebna priča je što se tu krši Hipokratova zakletva i što se kosi sa lekarsko etikom - navodi Radojević i dodaje da je "problem što kod nas sa Zapada prepisuju samo ono što njima odgovara i ubacuju u sistem koji je daleko od tog iz koga prepisuju".

Profesor etike Jovan Marić kaže da su takvi slučajevi poznati u svetu, ali da se to u uređenim državama radi drugačije. 

- To nije etički, takva vrsta diskriminacije. Ali etički jeste prosvećivati građane o zdravim i nezdravim navikama. I ako nešto prepisujete od sveta, morate da uredite sistem kao u tom svetu- rekao je Marić.

On je dodao da je "zanimljivo da o tome priča žena koja je epidemiolog i ne radi s pacijentima".

- Teško da epidemiolog ima iskustva iz prakse. U medicini epidemiologe ne smatramo nekim lekarima, te s toga oni nisu ni kompetentni da govore o stvarima o kojima je pričala nova ministarka - zaključio je Marić. 

(Glas javnosti)

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR