Glas Javnosti

Kako se Petar Petrović Njegoš se do poslednjeg dana borio protiv Osmanlija: 'RECITE OVO JE BIO MUČENIK ZA SLOBODU MUČENIČKOG NARODA!':

Društvo
Autor: Glas Javnosti

Petar Petrović Njegoš je bio jedan od najpoznatijih vladara Crne Gore, filozof, pesnik, i veoma poštovan među svojim narodom. Poznat je po borbama sa Osmanlijama i težnjom da Srbe načini slobodnim narodom i liši ih mukotrpnog života pod Turcima.

Njegoš se pokazao kao izuzetno promišljen čovek koji je voleo svoj narod i svoju zemlju, ali nije stigao da tokom svog kratkog života uspe u svojim oslobađajućim namerama.

U svojoj 38-oj godini on se razboleo od tuberkuloze i otišao je u Italiju da pokuša da se izleči. Dok je boravio u Italiji, Njegoš je bio uznemiren izveštajima o planovima Omar Paše da uđe u Crnu Goru. Planirao je posetu Sankt Petersburgu, kako bi dobio rusku podršku, ali je car odbio susret sa njim, iako je ranije u više navarata imao susrete sa njim.

Tokom tog boravka u Italiji, neko vreme je proveo u Napulju, jednoga dana ga je posetio neki engleski lord koji je imao molbu za vladiku. Naime, on je želeo da mu Njegoš pokloni fotografiju i  na poleđini napiše nekoliko svojih stihova.

Njegoševa rekacija na taj zahtev je bila neočekivana, on se samo potpisao na  fotografiji i pružio je začuđenom lordu istu.

Njegoš mu je na to kazao: – Moji su stihovi svi žalosni; ja ih ne pišem više! Ja pred sobom vidim grobnu ploču na kojoj stoji napisano: Ovdje leži vladika crnogorski; umro je, a nije dočekao da vidi spasenje svoga naroda. I tome imamo najviše zahvaliti vašim zemljacima, gospodine, koji i mrtvu tursku ruku drže pod našom gušom. –

Potom je nastavio:

-I kad god vidite ovu sliku, sjetite se miliona hrišćana koji su moja braća, i koji bez ikakvih prava pište pod nečovječnom turskom rukom; i vi te Turke branite. Kad dođete u bogati London i kad pokažete ovu sliku svojim prijateljima, nemojte im kazati: ovo je vladalac jednog srećnog naroda, nego im kažite: ovo je mučenik jednog za slobodu mučeničkog naroda. Kažite im: Srbi bi mogli pobijediti Turke, ali ne mogu da umilostive vas, hrišćane-

Ova kratka priča pruža uvid u Njegoševe težnje da do poslednjeg trenutka u svom životu ukaže na nepravednost i pokuša da je ispravi, makar na mikronivou- na nivou uticaja na jednog čoveka!

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR