Glas Javnosti

Kako je tinejdžerka srpskog porekla naterala Amerikance da ustuknu i promene sistem

Društvo
Autor: Glas Javnosti

Katarina Ristić je pre tri godine bila obična devojčica koja ide u osnovnu školu u Čikagu, Danas, Katarina sa pravom ima status pravog heroja u očima Srba, gde god se oni nalazili.

Događaji koji su obeležili devedesete godine prošlog veka na prostoru bivše Jugoslavije našli su svoje mesto u istorijskim udžbenicima širom sveta, od čega ni Sjedinjene Američke Države nisu izuzetak. Tada 14-godišnja učenica osnovne škole Emerson koja se nalazi u naselju Park Ridž, Ristićeva je u okviru jednog predmeta kao projekat dobila temu "Bosanski genocid", zajedno sa još četiri drugarice. 

Po povratku iz škole, devojčica je razgovarala sa ocem Rankom, rođenom u mestu Zavidovići koje je napustio pre 24 godine, kada je otišao u Čikago: 

 

- Ja sam u Bosni odrastao, tamo sam proveo celi rat, sve do potpisivanja Dejtona, kada su definisane granice entiteta a moji rodni Zavidovići pripali takozvanom muslimansko-hrvatskom entitetu, današnjoj Federaciji BiH. Pošto povratak u našu porodičnu kuću nije bio moguć, ja sam sa familijom kao izbeglica rata, kroz program Ujedinjenih nacija, došao u Čikago 1996. godine, rekao je Ristić za portal "Serbian Times".

Katarina je nedugo potom donela knjige u kojima je, između ostalog, bilo navedeno nekoliko neistina - da su pripadnici vojske Jugoslavije izvršili agresiju na Bosnu i ubili 200.000 Bošnjaka, da je tadašnji predsednik Jugoslavije Slobodan Milošević odgovoran za genocid u Bosni, kao i da su Novak Đoković, Vlade Divac, Sveti Sava i Nikola Tesla bili među vojskovođama odgovornim za genocid. 

- Posavetovao sam je da istraži na internetu, ali da koristi samo nesrpske izvore informacija kako bi bila nepristrasna, otkrio je Ristić, uz informaciju da je sve to uticalo na njegovu ćerku koja se u jednom trenutku i rasplakala zbog mogućnosti da dobije lošu ocenu ukoliko ne bude pratila zvaničnu literaturu, te da nije želeo da je pritiska. No, 14-godišnja Katarina tada je odlučila da preuzme stvar u svoje ruke, i uz pomoć zvanične dokumentacije Haškog tribunala, video-zapisa i vesti zapadnih medija došla do podataka koji su iz korena promenili situaciju.

Ona je napravila pravu "buklet", na kom su sa jedne strane bile navedene sve pogrešne informacije do kojih je došla, dok je sa druge istakla sve ono do čega je svojim trudom uspela da dođe. 

- Njihov rad je dobio ocenu A, a ja sam ga prvi put video tek kada se vratila iz škole. Ponosu nije bilo kraja kada mi ga je pokazala. U redu, rekao sam sebi, moje dete je uradilo svoj domaći zadatak. Sada je vreme da ja uradim svoj, rekao je Risitć, nakon čega je pokrenuo inicijativu da se provere izvori informacija u školskom programu, u okviru čega je priložio prikupljene dokumente. O snazi argumenata koje je Katarina prikupila najbolje govori i informacija da je navećim delom zahvaljujući njima, uz poneki dodatak njenog oca, profesor univerziteta DePol Tomas Mokaitis praktično bio prinuđen da unese promene u udžbenike i ispravi sporne činjenice. A dodatnu težinu toj odluci daje i podatak da je Mokaitis tokom svoje karijere napisao veliki broj članaka kroz koje Srbe predstavlja na izuzetno negativan način, kao i da je on član Instituta mira, organizacije u čijoj upravi je bila i ozloglašena Medlin Olbrajt. Takođe, interesantno je i da je u ovom naselju praktično odrasla Hilari Klinton.

 

Iako ova promena za sad važi samo u udžbenicima za distrikt u kom se ova škola nalazi, svakako je dobar pokazatelj da se klima menja, i da bi veoma lako mogla da pokrene pravu lavinu promena. 

A da je stvar daleko odmakla pokazuje i reakcija konzula Bosne i Hercegovine Elvira Resića:

- Istina o ratu protiv Bosne nije pitanje lične interpretacije, nego je ona utvrđena pravosnažnim presudama međunarodnih sudova i vrlo precizno definirana rezolucijama američkih parlamenata, istakao je, između ostalog, Resić za portal Sejl. 

Vreme će pokazati da li je i koliko efekta imala ova priča, ali jedno je sigurno - sve zasluge idu na račun sadašnje učenice srednje škole Južni Mejn u Čikagu.

 

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR