Prema rečima dr Endrjua Badsona sa Medicinskog fakulteta u Bostonu, nagla promena u prehrambenim navikama, posebno pojačana želja za slatkišima, može biti jedan od prvih znakova frontotemporalne demencije. Ova bolest izaziva postepeno odumiranje nervnih ćelija u prednjim delovima mozga, a prvi simptomi su uglavnom suptilni i lako se zanemaruju.
Frontotemporalna demencija najčešće se javlja kod osoba između 45. i 65. godine, iako se u 25% slučajeva dijagnostikuje kasnije. Najizraženiji simptomi uključuju:
Međutim, jedan od najranijih i manje poznatih simptoma jeste upravo nagla promena ukusa i sklonost ka prekomernoj konzumaciji određene hrane, pre svega slatkiša. Dr Badson objašnjava da pacijenti neretko pokazuju kompulsivne radnje, poput ponavljajućih pokreta, ali i prehrambene promene koje se ne mogu objasniti uobičajenim navikama.
Istraživanja su pokazala da postoji direktna korelacija između unosa šećera i razvoja demencije. Osobe koje svakodnevno konzumiraju više od 10 grama šećera (dve i po kašičice) imaju značajno veći rizik od razvoja neurodegenerativnih bolesti. Još alarmantniji podaci govore da samo jedna godina povišenog nivoa šećera u krvi može značajno povećati rizik od Alchajmerove bolesti.
Stručnjaci savetuju da se obrati pažnja na suptilne promene u prehrambenim navikama i da se u slučaju naglih i neobjašnjivih promena konsultuje lekar. Rano prepoznavanje simptoma može biti ključno u usporavanju progresije bolesti.
Glas Javnosti/ T02S