Glas Javnosti

Solarijum, sunčanje i mladeži

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Prvi topli dani nagoveštavaju dolazak leta, a sunčevi zraci već uveliko podsećaju koliko je važno pravilno zaštititi kožu

Uoči leta, sve više pažnje posvećuje se i zaštiti mladeža. Dr Kostić upozorava na važnost postepenog izlaganja suncu, ali i na opasnosti od solarijuma.

"Priprema kože za sunčanje ne uključuje solarijum - to posebno podvlačim. Naša koža pamti izlaganje suncu od rođenja, a posledice se mogu javiti tek u starosti. Što se mladeža tiče, važno je reći da je njihovo preventivno uklanjanje opravdano, ali ako doktor ili deramtolog koji pregeldaju nešto primete da nije u redu - takvi mladeži se apsolutno  ne uklanjaju radio talasima ili laserski ili na neki nedozvoljen način, već isključivo hirurškom ekscizijom, to je posao hirurga. Zašto? Zato što taj mladež mora u celosti da se ukloni, a patolog mora napraviti preseke i utvrditi prisustvo eventualnih kancerogenih ćelija. Time doslovno spašavamo živote", kazala je za RINU dr Suzana Kostić, specijalista dermatologije iz Čačka.


Ovo je i doba godine kada se sve češće postavlja pitanje kako pripremiti telo za sunce, da li maske za lice ili hrana poput šargarepe zaista pomaže.

"Kada imamo pacijente koji imaju gubitak pigmenta, tada im savetujemo da uzimaju beta-karoten u obliku šumećih kapsula, ali i da konzumiraju svo obojeno voće i povrće kao što su šargarepa, borovnica, malina i slično, jer sve to doprinosi stvaranju pigmenta. Svako od nas ima tri vrste pigmenta – crvenkast, narandžast i tamniji crni. Kada uzimamo takvu hranu, možemo pomoći da se pigment vrati", kaže dr Kostić.

Kada je reč o popularnim maskama od šargarepe, doktorka ističe da su one nepotrebne i potencijalno estetski neprivlačne.

"Nije potrebno da se stavljaju maske, jer mogu da ostave narandžasti ton koji ne želimo. Sasvim je dovoljno da se šargarepa jede, kao i cvekla, bez nanošenja na lice. Kome, naravno, ne smeta ta žućkasta boja može da stavlja, mada ne verujem da je to neki poželjan ten. U svakom slučaju, bolje je da se konzumira obojeno povrće, nego da se stavljaju maske", pojasnila je.


Za kraj, doktorka preporučuje korišćenje zaštitne kreme sa faktorom 50, i sunčanje samo u ranim jutarnjim i kasnim popodnevnim satima. Na taj način čuvamo kožu, ali i svoje zdravlje.

Prava zaštita kože počinje znanjem. A najbolji rezultat daje redovna nega, zdrava ishrana i pametno sunčanje.

Glas javnosti /U01S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR