Gazirani sokovi
Na prvom mestu ističe gazirane napitke sa visokim sadržajem šećera. "Oni su bogati šećerom i fosforom, mineralom koji može biti posebno težak za bubrege", upozorava Braunin u videu. Problem nije samo u sastojcima. Pića sa visokim sadržajem šećera mogu doprineti gojaznosti, što zauzvrat dovodi do osnovnih zdravstvenih problema poput hipertenzije i dijabetesa, dva vodeća uzroka bolesti bubrega.
Suhomesnati proizvodi
Sledeći na listi ove doktorke su prerađeni mesni proizvodi, poput šunke, salame i drugih uobičajenih namirnica koje koristimo za sendviče. "Ti suhomesnati i delikatesni proizvodi vrlo su bogati solju i nitratima, a nitrati su loši za zdravlje bubrega", kaže ona. Osim visokog sadržaja soli, visokoprerađeni proizvodi, sadrže i dodatke poput zasićenih masti, rafinisanih ugljenih hidrata i dodatnih šećera, dok im nedostaju važni nutrijenti poput vlakana i proteina. Ako vam je teško da ih izbacite iz ishrane, pokušajte da se držite proizvoda poput ćuretine i piletine i uvek birajte verzije sa niskim sadržajem nitrata i soli.
Konzervisana hrana
Doktorka u videu na Tik Toku kaže da kod konzervisane hrane postoji sličan problem kao kod mesnih prerađevina, a to je prvenstveno visoki udeo soli. "To nije prirodna so poput mineralima bogate morske soli, već obično jodirana so koja se koristi za očuvanje hrane", kaže ona. Kao i uvek, biranje konzervisane hrane sa niskim sadržajem soli, poput supa, pasulja i povrća, može smanjiti ovaj efekat.
Glas javnosti/ A03S