Koliko često naletite na tekstove o psihologiji koji Vam nude brza, laka i
jednostavna rešenja ozbiljnih životnih pitanja.
“Uradite SAMO OVO da SPASETE svoju vezu”.
“Evo kako da MOTIVIŠETE sebe da SMRŠATE”.
“Do NOVCA ćete lako doći uz OVAJ psihološki trik”.
Ovo su samo neki od primera naslova kakvim smo bombardovani svakodnevno sa svih strana.
To što tekstovi sa ovakvim naslovima iskaču stalno i svuda može kod čitaoca da stvori iluziju da je moguće svoje probleme rešiti nečim što smo u njima pročitali.
Oni igraju na pohvalnu potrebu čitaoca da svoj život dovedu u red i da ga
unaprede. Čitaoci tragaju za sredstvima da u toj svojoj nameri maksimalno uspeju i upravo tu nameru pisci takvih tekstova iskorišćavaju.
Pored lakih i brzih rešenja, oni obećavaju da je uopšte moguće da različiti čitaoci jednim te istim rešenjem srede i unaprede svoje živote. U ovakvim tekstovima se ignoriše jedna važna istina o svakom čoveku.
Svaki čovek je jedinstveno, neponovljivo biće - u svakom aspektu našeg
postojanja. Svako od nas ima svoja fizička svojstva: jedni se uklapaju u standarde lepote, drugi imaju egzotičnu lepotu. Svako ima svoje talente: jedni su talentovani za novinarstvo, drugi za umetnost, treći za medicinu, četvrti za nauku, peti za sport…
Svako od nas ima jedinstvene roditelje, ima jedinstvenu porodicu, ima jedinstveno vaspitanje. Sa drugaricom ili drugom iz klupe smo delili istog učitelja, iste nastavnike, ali smo različito voleli predmet i odnos nastavnika prema nama je bio različit.
Svaki čovek ima različit krug prijatelja, različit kolektiv na poslu, različito ljubavno iskustvo, različito se snalazi u socijalnim odnosima.
Kada se svaka od ovih različitosti ukrsti, rezultat je da je svaki čovek jedinstven, drugačiji i neponovljiv.
Pošto je svaki čovek jedinstven, različit i neponovljiv, pomoć prilikom rešavanja bilo kog problema nužno mora da bude specifično osmišljena za tog čoveka i prilagođena baš tom čoveku.
Zbog svega ovoga, oslanjanje na novinske članke za životni savet uvek dovodi do loših posledica.
U najboljem slučaju, izgubili ste vreme i energiju. U najgorem slučaju izgubili ste nadu da će problem ikada biti rešen i izgubili ste volju da uopšte sređujete i unapređujete sopstveni život.
Najčešće se dešava dezorijentisanost i javljaju se pitanja: A šta se dešava?
Što se sad problem nastavlja ako sam uradila/uradio sve što struka i stručnjaci kažu da treba?
Obrađivanje psiholoških tema u novinskim člancima, podkastima, internet video snimcima, televizijskim emisijama i u sličnim formama mogu biti vrlo zanimljivi, zabavni i informativni za javnost. Oni mogu da ponude temu za razmišljanje. Oni mogu da predstave osnovna, generalna načela po kojima funkcioniše ljudska psiha. Međutim, tu se njihova upotrebna vrednost završava.
Zato je na Vama lično da budete odgovorni prema sebi i da sebe zaštite od tekstova samopomoći i od površnog pristupa sebi. Vaša duša je previše bogata i jedinstvena da bi se unapređenje Vašeg života svelo na novinski članak.
Ukoliko želite da svoj život unapredite, javite se psihoterapeutu koji će Vas detaljno upoznati i sa tim znanjem o Vama pružiti asistenciju u Vašim naporima da svoj put valjano osmislite.
Kako izgleda sređivanje i unapređivanje sopstvenog života na psihoterapiji, pročitajte u sledećem tekstu.
Piše: Marko Stevanović, konstruktivistički psihoterapeut u edukaciji