Glas Javnosti

Nije sva "zdrava hrana" zapravo zdrava

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Istražili smo koliko su zdravi zapravo smeđi šećer, musli, energetske pločice i ostali zdravi proizvodi

Da li ste među onima koji misle da se zdrava hrana zapravo kupuje u prodavnicama zdrave hrane? Natpis na prodavnici kaže da bi tu trebalo da bude nešto zdravo ali da je to zaista tako? 

Mnoštvo kupaca upravo tu pravi najveće greške, kupuje musli, smeđi šećer, integralne štapiće, lanene pločice, pirinčane galete misleći da su to zdravi izbori. Međutim, upravo u tome leži zamka.

"Ovde vidim piše musli dijet. Ja ovde ne vidim ništa dijet. Da bi ovaj musli bio zdrav on mora da bude ovas, celo zrno, da bi imao svoju iskoristljivost. Ovde vidimo još i kornfleks, samim tim dok je obrađen ne može da bude zdrav. Jednostavno, on će samo poboljšati teksturu i imaćete drugačije ukuse. Ili grožđice. Tako da vi ovde imate jedan onako sladak obrok, još ako ste od onih koji doručkuju i odmah sednu za kompjuter, na mesečnom nivou vi možete da dobijete od 800 do kilo i po, misleći da ste se zdravo hranili", kaže Milka Raičević, nutricionistkinja.


Kako bismo izbegli da unosimo nezdravu hranu pod maskom zdrave stručnjaci savetuju da moramo da čitamo sastav proizvoda. Ipak, i dalje su šećeri i pirinač jedna od najvećih zabluda.

Raičević kaže da je najveća zabluda to što svako ko razmišlja o zdravoj hrani kupuje smeđi šećer.

"Međutim, njega nisu dovoljno termički obradili i zbog toga je ostao braon, prema tome i jedan i drugi šećer ja ne bih preporučila", dodaje.

Čak i ako trenirate redovno ali unosite sve ove naizgled zdrave proizvode, rezultati će izostati. Kako treneri kažu, stomak se pravi u kuhinji, a ne u teretani.

Samo jedna šolja muslija sadrži dovoljno šećera za nedelju dana. Žitarice koje se nalaze u raznim prizvodima zdrave hrane su ekspandirane, prelivene uljem i šećerima i najčešće se nalaze u galetama i kašama. 

Iako smo ubeđeni da je suvo voće zdravo, ni ono nije zdravo, jer se takođe nalazi previše šećera u njemu.

Stručnjaci savetuju da se držimo organskih, domaćih izbora, neprerađene hrane, a da su proizvodi sa oznakama "zdravo" zapravo ništa drugo već dobar marketinški trik.

Glas javnosti /U01S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR