Jedan materijal svakodnevno koristimo, a loše utiče na naše zdravlje. Reč je o plastici. Nema oblasti života u kojoj je ne koristimo, međutim pojavila se i tamo gde nikako ne bi trebalo da bude - u našem telu.
Primer nam dolazi sa istoka Afrike, iz Ugande, gde se raširila takozvana "kuga plastičnih kesa". Plastični otpad godinama je svakodnevica u centru Kampale, glavnog grada Ugande. Međutim, u poslednje vreme pojavila se i na periferiji, na njivama, što prouzrokuje brojne probleme. Nazivamo je mikroplastikom.
"Mikroplastika nastaje kada se velika plastika u okruženju raspada na sve manje i manje komade. A pravi problem je u tome što ti komadi nikada ne nestanu. Oni postaju sve manji i ulaze u naše tlo, ulaze u naše vode, u životnu sredinu, a ulaze i u nas", kaže specijalista za zagađivače Velikih jezera Sara Zak.
Klimatske promene doprinose i tom problemu, jer ekstremno vreme utiče na njeno brže raspadanje i širenje.
"Mikroplastika je veliki izazov. Mi se susrećemo sa mnogo plastike, a problem je što je koristimo u nenormalnoj meri. Voda, sokovi, hrana, sve se nalazi u plastičnoj ambalaži", kaže naučnik i farmer Nikolas Kajondo.
Čak i oni koji bi vodili računa o zaštiti životne sredine, zbog nedostatka novca često ne mogu da je izbegnu. U Ugandi vlasnici rasadnika ne mogu da priušte sebi odgovarajuće posude za sadnice, pa pribegavaju jeftinim plastičnim kesama.
"Te kese vremenom se otkače i usitne, pa ih vetar ili padavine lako odnesu tamo gde ne treba", kaže Kajondo.
Prema izveštaju Ujedinjenih nacija, plastika se najviše taloži u zemljištu, čak su pojedine studije pokazale da je ono zagađenije mikroplastikom od okeana.
"Znamo da je mikroplastika u našim telima - u našim plućima, u našem mozgu i krvi. U toku je istraživanje kakav uticaj to ima. Jedan od potencijalnih problema je to što postoje druge hemikalije koje se lepe na nju. Još ne znamo koje su posledice toga", objašnjava Zak.
Upotreba plastike se globalno učetvorostručila poslednjih 30 godina, a glavni problem je to što se manje od 10 odsto plastike reciklira.
Glas javnosti /U01S