Glas Javnosti

KAKO SE MIOM MATERICE RAZVIJA : Lekari ukazuju na ova 4 simptoma

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Miomi materice su uobičajena vrsta nekanceroznog tumora, koji može da naraste u materici. Ne izazivaju svi miomi simptome, ali kada se pojave, mogu uključivati obilno menstrualno krvarenje, bol u leđima, često mokrenje i bol tokom intimnih odnosa. Mali miomi često ne zahtevaju lečenje, ali veći mogu da se tretiraju lekovima ili operacijom.

Miomi materice su izrasline sačinjene od mišića i tkiva koje se formiraju u zidu ili na zidu materice. Ove izrasline obično nisu kancerogene (benigne su) i najčešći su nekancerozni tumor kod žena.

Miomi materice mogu izazvati različite simptome kao što su bol i obilno, neredovno vaginalno krvarenje. Ponekad osoba nema simptome i nije svesna da ima miome, a lečenje obično zavisi od simptoma.

Miomi mogu da se pojave kao jedan čvor ili u grupi. Klasteri mioma mogu biti veličine od 1 milimetra do više od 20 centimetara u prečniku, pa čak i veći. Poređenja radi, miomi mogu biti mali kao semenke ili veliki kao lubenica. Ove izrasline mogu da se stvaraju unutar zida materice, unutar glavne šupljine materice ili na spoljnoj površini materice.

Vrste mioma materice

Postoje različite vrste mioma materice u zavisnosti od toga gde se nalaze i kako se formiraju. Specifični tipovi mioma materice uključuju:

  • Intramuralni miomi: ovi miomi ugrađeni su u mišićni zid materice i najčešći su tip
  • Submukozni miomi: ovi miomi rastu ispod unutrašnje sluznice materice
  • Subserozni miomi: ova vrsta mioma raste ispod sluznice spoljašnje površine materice; mogu da postanu prilično veliki i da urastu u karlicu
  • Pedukulirani miomi: ovo je najređi tip mioma, koji se pričvršćuju za matericu pomoću drške ili stabljike; često se opisuju kao pečurke jer imaju stabljiku, a zatim širi vrh.

Da li su miomi česti?

Miomi su veoma česta vrsta izraslina. Približno 40 do 80 odsto žena ima miome, koji se najčešće javljaju između 30 i 50 godina. Obično se ne javljaju kod osoba koje nisu imale prvu menstruaciju i manje su uobičajeni kod žena koje su ušle u menopauzu.

Koji su simptomi mioma materice?

Većina malih mioma ne izaziva nikakve simptome i ne zahtevaju lečenje osim redovnog pra’enja kod lekara. Veći miomi mogu uzrokovati različite simptome, uključujući:

  • obilno ili bolno krvarenje tokom menstruacije
  • krvarenje između menstruacija
  • osećaj punoće u donjem delu stomaka (abdomen)/nadimanje
  • često mokrenje (ovo se može desiti kada miom vrši pritisak na bešiku)
  • bol tokom intimnih odnosa
  • bol u donjem delu leđa
  • zatvor ili osećaj pritiska na rektum
  • dugotrajni (hronični) vaginalni iscedak
  • nemogućnost mokrenja ili potpunog pražnjenja bešike
  • povećana distenzija (uvećanje) abdomena, zbog čega stomak izgleda kao u trudunoći

Simptomi mioma materice obično se stabilizuju ili nestaju nakon menopauze jer nivo hormona u organizmu opada.

Šta uzrokuje miome materice i koji su faktori rizika?

Tačan uzrok je nepoznat, ali lekari veruju da hormoni estrogen i progesteron ovde igraju ulogu. Većina mioma se javlja kod žena u reproduktivnom dobu. Studije pokazuju da miomi imaju tendenciju da rastu kada su nivoi hormona viši (kao tokom trudnoće) i da se smanjuju kada su nivoi hormona niski (kao tokom prelaska u menopauzu).

Glas javnosti/E klinika

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR