Miomi materice su izrasline sačinjene od mišića i tkiva koje se formiraju u zidu ili na zidu materice. Ove izrasline obično nisu kancerogene (benigne su) i najčešći su nekancerozni tumor kod žena.
Miomi materice mogu izazvati različite simptome kao što su bol i obilno, neredovno vaginalno krvarenje. Ponekad osoba nema simptome i nije svesna da ima miome, a lečenje obično zavisi od simptoma.
Miomi mogu da se pojave kao jedan čvor ili u grupi. Klasteri mioma mogu biti veličine od 1 milimetra do više od 20 centimetara u prečniku, pa čak i veći. Poređenja radi, miomi mogu biti mali kao semenke ili veliki kao lubenica. Ove izrasline mogu da se stvaraju unutar zida materice, unutar glavne šupljine materice ili na spoljnoj površini materice.
Postoje različite vrste mioma materice u zavisnosti od toga gde se nalaze i kako se formiraju. Specifični tipovi mioma materice uključuju:
Miomi su veoma česta vrsta izraslina. Približno 40 do 80 odsto žena ima miome, koji se najčešće javljaju između 30 i 50 godina. Obično se ne javljaju kod osoba koje nisu imale prvu menstruaciju i manje su uobičajeni kod žena koje su ušle u menopauzu.
Većina malih mioma ne izaziva nikakve simptome i ne zahtevaju lečenje osim redovnog pra’enja kod lekara. Veći miomi mogu uzrokovati različite simptome, uključujući:
Simptomi mioma materice obično se stabilizuju ili nestaju nakon menopauze jer nivo hormona u organizmu opada.
Tačan uzrok je nepoznat, ali lekari veruju da hormoni estrogen i progesteron ovde igraju ulogu. Većina mioma se javlja kod žena u reproduktivnom dobu. Studije pokazuju da miomi imaju tendenciju da rastu kada su nivoi hormona viši (kao tokom trudnoće) i da se smanjuju kada su nivoi hormona niski (kao tokom prelaska u menopauzu).
Glas javnosti/E klinika