– Naš organizam u velikoj meri zavisi od vode, pošto sve ćelije, delovi tela i telesne tečnosti (na primer krv) u ljudskom organizmu u određenoj meri sadrže vodu – objašnjava dr Albert Do, gastroenterolog i klinički direktor programa za masnu jetru na Yale Medicine u Nju Hejvenu, Konektikat. Pored toga što nas održava u životu pomažući sistemima organizma da funkcionišu (zbog čega je najvažnije da ostanemo hidrirani), voda za piće može da nam pomogne i da postignemo zdravu težinu.
Postoje neki naučni dokazi koji podržavaju tvrdnju da pijenje vode može da bude sredstvo za gubitak težine preko brojnih mehanizama. Dr Do ističe da „nije jasno” da voda za piće direktno vodi do gubitka težine i dodaje da to može da bude indirektno povezano.
Cynthia Sass, registrovani dijetetičar i sertifikovani specijalista za sportsku dijetetiku sa sedištem u Los Anđelesu, ističe da je voda samo jedan deo slagalice za mršavljenje i ne preporučuje da se na nju računa kao na jedino rešenje za gubitak težine.
– Međutim, voda je potrebna za svaki proces u telu – uključujući zdravu cirkulaciju, varenje i eliminaciju otpadnih materija – tako da pijenje dovoljno vode koristi zdravlju na druge načine – objašnjava ona.
Jedna mala studija pokazala je da je pijenje vode pre obroka pomoglo prirodnom smanjenju unosa kalorija, što zauzvrat može da pomogne zdravom upravljanju težinom. Ispitanici su pre obroka pili jednu i po šolju vode i jeli su manje, za razliku od grupe koja je istu količinu vode pila posle obroka ili uopšte nije pila ništa. U ovu studiju bilo je uključeno samo 15 učesnika, starosti između 20 i 30 godina, tako da su potrebne veće, raznovrsnije studije.
U jednom pregledu studije zaključuje se da povećanje unosa vode ne samo da podstiče gubitak težine zahvaljujući „smanjenom konzumiranju hrane”, već pomaže i ubrzavanju metabolizma povećanom lipolizom (razlaganje masti i drugih lipida hidrolizom radi oslobađanja masnih kiselina).
– Istraživanja pokazuju da voda može pomoći u ubrzavanju metabolizma, i mada efekat u početku može biti neznatan, tokom vremena može da ima uticaja – dodaje Sass.
Glas javnosti/E klinika