Stresne situacije poput ove kroz koju trenutno prolazi čitav svet često nose previše nikotina, kofeina, teške hrane i alkohola, kao i manjak fizičke aktivnosti.
Zbog toga slabije spavamo, budimo se tokom noći ili rano ujutru, spavanje nas više ne odmara, pa smo narednog dana umorni i apatični.
Nažalost, nesanica koja dugo traje nije nimalo bezazlena pojava i ne smemo je zanemariti jer može izazvati ozbiljnije zdravstvene probleme, a najčešće je okidač za razvoj kardiovaskularnih bolesti. Zato je važno da prpoznate kad je trenutak da se obratite lekaru.
– Nesanica se često javlja kod kardiovaskularnih oboljenja, što se povezuje s aktivacijom vegetativnog nervnog sistema i poremećajem osovine hipotalamus–hipofiza–nadbubrežna žlezda, tzv. HPA ose. Nesanica i posledična napetost, anksioznost, čak i depresija mogu biti i uzrok i posedica hronične aktivacije ili poremećaja regulacije HPA ose, što predstavlja faktor rizika za nastanak kardiovaskularnih bolesti, dok ove bolesti same po sebi mogu izazvati nesanicu i njene posledice – objašnjava doc. dr sci. med. Ivana Stašević Karličić, psihijatar i v.d. direktor Klinike za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“.
U pitanju je začarani krug, dodaje doktorka, gde je teško odrediti prirodu uzročno-posledične veze.
– Jedno od mogućih objašnjenja za ovu povezanost jeste da hronična nesanica svojim uticajem na ćelijske inflamatorne i imunološke mehanizme povećava arterijski krvni pritisak i ubrzava rad srca, što je prva karika za nastanak kardiovaskularnih bolesti.
S druge strane, nesanica negativno utiče na osobe sa srčanim oboljenjima dovodeći do iscrpljenosti, umora i pojačane napetosti, što zauzvrat pred organizam postavlja povećane metaboličke i energetske zahteve.
Loš san iscrpljuje preostale kapacitete našeg organizma i pogoršava kliničku sliku i subjektivne tegobe.
Zbog toga kad god nesanica traje duže i dovodi do bilo kakvih problema u funkcionisanju, bilo na ličnom, profesionalnom, društvenom ili planu telesnog ili mentalnog zdravlja, neophodno je da se javite lekaru.
– Lekar će sprovesti odgovarajuću dijagnostiku i odrediti da li je nesanica samo simptom nekog mentalnog ili telesnog oboljenja ili predstavlja primaran problem ili posledicu nekog aktuelnog psihološkog problema ili stresne situacije. U svakom slučaju, neophodno je da se sprovede adekvatan farmakološki ili psihološki tretman – ističe doktorka Stašević Karličić i dodaje da se nesanica može javiti i kod zdravih ljudi iz više razloga psihološke prirode ali da se ipak daleko češće javlja kao jedan od simptoma nekog psihičkog ili telesnog poremećaja.
Saveti za bolji san
* udoban krevet za spavanje
* redovna fizička aktivnost bar 30 minuta dnevno
* gledajte da se zdravo hranite
* smanjite unos kofeina i alkohola
* idite u krevet uvek u isto vreme
* izbegavajte dnevno dremkanje
* uklonite iz spavaće sobe televizor
(Glas javnosti)