Glas Javnosti

FORMULISAN TRETMAN ZA SEPSU : Otkrili čudo!

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Lečenje sepse je veliki izazov s obzirom na to da je reč o smrtonosnom oboljenju, ali naučnici sa University of Melbourne na pragu su medicinskog otkrića. Naime, istraživači su otkrili lek za lečenje sepse koji prelazi u sledeću fazu ispitivanja na ljudima.

Naučnici iz The Florey –  najvećeg centra za istraživanje mozga na južnoj hemisferi, napravili su specijalnu formulaciju natrijum askorbata za lečenje sepse. Dokazali su da formulacija koju su napravili ublažava smrtonosnu sepsu, a sledeća faza kliničkih ispitivanja počeće da se sprovodi širom Australije sledećeg meseca.

Obećavajući rezultati inicijalnog kliničkog ispitivanja u bolnici Austin Hospital u Melburnu, objavljeni u Critical Care, pokazuju da je natrijum askorbat, pH-izbalansirana formulacija vitamina C – efikasan u lečenju sepse.

Vođa istraživačkog tima profesor  Yugeesh Lankadeva ističe da je sepsu izuzetno teško lečiti i da je često smrtonosna.

 Sepsa čini 35–50 procenata svih smrtnih slučajeva u bolnici. Do nje dolazi kada imuni sistem ne uspe da se izbori sa osnovnom infekcijom, što dovodi do pada krvnog pritiska opasnog po život, otkazivanja više organa i smrti. U našem ispitivanju u Austin Hospital, pacijentima je dat natrijum askorbat u krvotok, što je rezultiralo obećavajućim poboljšanjima na više organa – objasnio je profesor Lankadeva i najavio da će sledeća faza istraživačkog projekta biti ponuđena u jedinicama intenzivne nege u Adelaidu, Melburnu, Pertu, Brizbejnu, Alis Springsu i Sidneju.

– Regrutovaćemo 300 odraslih septičkih pacijenata da dobiju ili našu formulaciju ili placebo, kao i normalnu bolničku negu. Rezultati će nam pomoći da prikupimo podatke kako bismo utvrdili efikasnost naše formulacije – naveo je profesor Lankadeva, objašnjavajući kako će izgledati dalje ispitivanje potencijalnog leka za lečenje sepse.

Direktor intenzivne nege u Austin Hospital u Ostinu, profesor Rinaldo Bellomo, rekao je da je prethodni deo ispitivanja u njegovom odeljenju uključivao 30 odraslih pacijenata sa sepsom, između oktobra 2020. i novembra 2022. Dok su primali bolničku intenzivnu negu, polovina pacijenata je nasumično raspoređena da primaju natrijum askorbat, a druga polovina placebo. Studija je otkrila da pacijenti sa sepsom, koji su primali terapiju natrijum askorbatom:

  • proizvode više urina, što je znak poboljšane funkcije bubrega
  • potrebno je manje klinički korišćenog leka, noradrenalina, kako bi se povratio krvni pritisak
  • pokazali su se znaci poboljšane funkcije više organa.

 Sepsa je najveći ubica u jedinicama intenzivne nege u Australiji i širom sveta. Često se razvija tako brzo da su pacijenti već kritično bolesni kada stignu do bolnice. Lečenje koje deluje brzo, bezbedno i veoma efikasno bi apsolutno promenilo igru – istakao je profesor Bellomo.

Profesor Clive May, istraživač na ovom projektu, proveo je više od 20 godina istražujući kako sepsa uzrokuje otkazivanje organa, posebno u mozgu i bubrezima.

Glas javnosti/E klinika

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR