Nakon vikenda sa malo više alkohola ili nedelje prepune brze hrane, lako je poverovati da će detoks dijeta – poput sokova ili „čišćenja“ – pomoći telu da se „očisti“.
Detoks nakon vikenda mnogima je postao opcija. Ali, da li to zaista funkcioniše?
Prema rečima dr Emili Liming, dijetetičarke sa King’s College-a u Londonu, odgovor je: ne.
„Naše telo već ima ugrađen prirodni detoks sistem koji eliminiše štetne materije i otpadne proizvode“, objašnjava ona.
„Zato vam posebna dijeta nije potrebna.“
Takođe ističe da se reč „toksini“ često koristi zastrašujuće, ali da su takve supstance uobičajene i da ih telo redovno obrađuje, piše Gardijan.
Jetra filtrira neželjene supstance iz krvi – poput alkohola i njegovih nusprodukata – kao i višak masti. Bubrezi izbacuju otpad putem urina. Istovremeno, crevne bakterije pomažu u razgradnji određenih jedinjenja iz hrane i pića i vezuju štetne molekule da bi se izbacile iz tela.
Ako telo već ima funkcionalan detoks sistem, zašto su ljudi opsednuti sok dijetama?
Liming kaže da je u pitanju svojevrsni puritanizam i pogrešna intuicija. Organima koji čiste telo potrebni su energija i hranljive materije da bi radili dobro, a ne izgladnjivanje.
Na primer, tokom sok detoksa, unos proteina je minimalan, obroci nisu izbalansirani, oseća se jaka glad i verovatno loš san. Nekoliko dana takvog režima verovatno neće napraviti veliku štetu, ali će doneti malo ili nimalo koristi, uz mnogo muke, kaže ona.
Umesto strogog „čišćenja“, najbolje što možete da uradite ako želite da se telo „osveži“ jeste da ga dobro nahranite. Vlakna iz mahunarki i celih žitarica pomažu crevima da se oslobode nepotrebnih supstanci. Hidratacija je takođe važna.
Glas javnosti /U01S