Sa dolaskom sunčanih dana i porastom temperatura, nega kože dobija na značaju, a njena zaštita postaje neizostavan deo svakodnevne rutine. Iako se kreme za sunčanje često povezuju isključivo s boravkom na plaži, one zapravo igraju ključnu ulogu u sprečavanju oštećenja kože – kako u estetskom, tako i u zdravstvenom smislu.
Štetno UV zračenje je prisutno čak i kada je oblačno, a posledice prekomernog izlaganja suncu mogu uključivati ubrzano starenje kože, tamne mrlje, opekotine, pa čak i povećan rizik od raka kože.
Da li sme da se koristi krema za sunčanje kojoj je istekao rok trajanja?
Normalno je da ne želite da bacite proizvod ako izgleda ispravno, ali korišćenje kreme za sunčanje nakon isteka roka trajanja može imati ozbiljne posledice, piše Vogue. Prema rečima Krupe Kestline, osnivača i glavnog kozmetičkog hemičara u KKT Labs, kreme za sunčanje se tretiraju kao lekovi koji se izdaju bez recepta, što znači da podležu specifičnim pravilima testiranja i moraju imati jasno naznačen rok trajanja.
Dermatolog Hedli King objašnjava da su fizičke (mineralne) kreme stabilnije od hemijskih i duže traju jer ne menjaju svoju strukturu kada su izložene svetlosti. Uglavnom sadrže cink oksid i titanijum dioksid, koji ostaju stabilni duže od molekula u hemijskim formulama koje mogu oksidovati.
Prema rečima Rona Robinsona, kozmetičkog hemičara i izvršnog direktora kompanije BeautyStat, i mineralne i hemijske kreme su formulisane da traju do tri godine ako se ne otvaraju i čuvaju na hladnom i suvom mestu, zaštićeno od direktne sunčeve svetlosti. Nema razlike u trajanju između sprejeva i losiona, dok su formule u prahu stabilnije i duže traju od tečnih.
Svi kozmetički proizvodi imaju rok trajanja, a većina aktivnih sastojaka se vremenom razgrađuje i gubi svoju efikasnost. Često postoji oznaka trajanja nakon otvaranja na pakovanju (npr. 6M, 12M). Ako rok nije naveden, FDA preporučuje upotrebu proizvoda najviše tri godine nakon kupovine.
Iako krema tehnički može da funkcioniše čak i nakon isteka roka trajanja, nema garancije da će zaštita biti potpuna. Robinson navodi da čak i ako se krema pravilno čuva i izgleda dobro, korišćenje kreme sa isteklim rokom trajanja se ne preporučuje.
Najveći rizik je nedovoljna zaštita od UV zračenja, što može dovesti do opekotina, prevremenog starenja kože i povećanog rizika od melanoma. Koestlajn objašnjava da UV filteri više neće biti ravnomerno raspoređeni, a aktivne supstance se mogu taložiti na određenim mestima, čineći kremu neefikasnom.
King dodaje da proizvodi sa isteklim rokom trajanja mogu izazvati iritaciju, infekcije, pa čak i osip jer mogu da sadrže bakterije i gljivice, a sastojci se mogu pretvoriti u iritirajuće hemikalije.
Ako nemate pristup novoj kremi, a stara je nedavno istekla i izgleda, miriše i ponaša se normalno – može se koristiti, ali sa oprezom. Najbolje je prvo napraviti test na malom delu kože i što pre zameniti kremu novom.
Pravilno skladištenje je ključno. Čuvati kremu za sunčanje dalje od svetlosti, na suvom mestu i na sobnoj temperaturi, preporučuje Koestline. King savetuje da se čuva na hladnom i tamnom mestu kako bi se produžila njena efikasnost.
Za optimalnu zaštitu, teksturu, stabilnost i sterilnost, upotrebite kremu pre isteka roka trajanja, zaključuje King.
Glas javnosti /U01S