Ako se stalno osećate iscrpljeno, za to može postojati razlog, a to može biti i vaša ishrana. Prema rečima farmaceutkinje Debi Grejson, možda vam nedostaju neki ključni hranljivi sastojci koji uzrokuju da se stalno osećate umorno, prenosi 24sata.hr.
Izreka „ti si ono što jedeš“ ne može biti istinitija, prema rečima stručnjaka, jer ono što jedemo može igrati ulogu u našem nivou umora,
Kao i hrana, osećaj stalnog umora takođe može biti rezultat stalnog stresa i nedostatka sna – i često nas može navesti da prihvatimo umor kao našu svakodnevnu normalu.
Postoji nekoliko ključnih hranljivih materija koje naša tela koriste za stvaranje energije, a njihov nedostatak može imati ogroman uticaj. Nizak nivo energije može dovesti do nedostatka fokusa i moždane magle, zajedno sa fizičkim umorom.
Osim ako ne hranite svoje telo na pravi način, prolazak kroz dan može biti stalna obaveza. Loša digestija može dovesti do smanjenog unosa hranljivih materija. Jednostavne stvari poput odvajanja vremena za pravilno žvakanje mogu vam pomoći da izvučete maksimum iz hrane koju jedete.
Dakle, kada je reč o određenim hranljivim materijama, Grejson je ukazala na sledeće:
Vitamin B12 je neophodan za održavanje nivoa energije, jer pomaže u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca i podržava funkciju mozga i nerava. Takođe je ključan za proizvodnju DNK i održavanje zdravih nervnih ćelija, a njegov nedostatak može izazvati umor, slabost i maglu u mozgu.
Nedostatak vitamina B12 može dovesti do niskog nivoa energije, anemije i neuroloških problema kao što su loše pamćenje i koncentracija. B12 se prvenstveno nalazi u proizvodima životinjskog porekla kao što su jaja, riba, meso i mlečni proizvodi.
Međutim, vašem telu je potrebna dobra digestija, posebno želudačna kiselina, da bi efikasno apsorbovalo B12.
Ako imate nedostatak B12 ili se pridržavate veganske ishrane, dodatak vitamina B12 može vam pomoći da obnovite nivoe vitamina i povećate energiju.
Folat je vitalni hranljivi sastojak koji pomaže u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca, a nedostatak može dovesti do anemije. Kada ste anemični, vaše telo će se boriti da transportuje dovoljno kiseonika, što uzrokuje umor i smanjuje vašu izdržljivost.
Folat takođe igra ulogu u sintezi DNK i funkciji nerava, a nedostatak može negativno uticati na vaše raspoloženje, što dovodi do osećaja depresije, što samo povećava umor.
Nalazi se u obogaćenoj hrani, kao i u lisnatom zelenom povrću, ali prema rečima stručnjaka, premalo ljudi jede ovo povrće i oni podstiču ljude da povećaju svoj unos, što može napraviti veliku razliku.
Koenzim Q10 (CoQ10) igra ključnu ulogu u proizvodnji energije podržavajući mitohondrije – često nazivane baterijama naših ćelija. Pomaže u zaštiti ćelija od oštećenja izazvanog oksidativnim stresom, što može dovesti do daljeg umora i nižeg nivoa energije.
Takođe je važan za srce i mišiće, pomažući im da efikasno rade, a telo prirodno reciklira CoQ10, ali samo male količine dolaze iz hrane, uglavnom iznutrica. Kako starimo, nivoi CoQ10 prirodno opadaju, a to mogu pogoršati statini, koji se obično koriste za kontrolu holesterola.
Kada opadne, često je povezan i sa bolovima u mišićima i umorom, ali postoje načini da povećate nivo CoQ10. To se može postići povećanjem unosa orašastih plodova, semenki, masne ribe i mesa.
Debi je otkrila da nedovoljno omega-3 masnih kiselina u ishrani može doprineti umoru i nedostatku energije. Omega-3 masne kiseline EPA i DHA igraju ključnu ulogu u funkciji mozga, pomažući u poboljšanju koncentracije, fokusa i produktivnosti.
Takođe podržavaju cirkulaciju i smanjuju upalu — što može pomoći u borbi protiv umora, pa čak i poboljšati raspoloženje.
Omega-3 masne kiseline takođe pomažu u regulisanju hormona stresa, što može imati veliki uticaj na nivo energije, posebno tokom radnog vremena.
Preporučuju se masna riba, maslinovo ulje i određeni orasi i semenke. Idealno je da ove zdrave masti dobijete iz hrane, ali ako to nije moguće, suplementi mogu pomoći.
Magnezijum je vitalni mineral koji pomaže vašem telu da proizvodi energiju, a bez dovoljno njega, možete se osećati stalno umorno i iscrpljeno.
„To je zato što je magnezijum neophodan za proizvodnju ATP-a – glavnog izvora energije za vaše ćelije, kada su nivoi niski, vaše telo se bori da stvori energiju, što dovodi do umora i slabosti“, objasnila je Debi.
Takođe igra ključnu ulogu u funkciji mišića, nervnoj signalizaciji i regulaciji stresa. Nedostatak može izazvati grčeve u mišićima, loš san, pa čak i mentalni umor narušavanjem hormona stresa.
Magnezijum se nalazi u mnogim svakodnevnim namirnicama, posebno u zelenom lisnatom povrću, orašastim plodovima i semenkama, a konzumiranje veće količine magnezijuma može prirodno povećati njegov nivo.
Pošto stres povećava potrebu tela za magnezijumom, njegovo upravljanje i pronalaženje vremena za opuštanje takođe mogu pomoći.
Gvožđe je važan hranljivi sastojak jer može pomoći da vaše telo bude energično i zdravo.
Pomaže u proizvodnji hemoglobina – proteina u crvenim krvnim zrncima koji prenosi kiseonik po celom telu, a ako ga nema dovoljno, nivo hemoglobina opada, što znači da se manje kiseonika isporučuje vašim ćelijama.
Pošto je kiseonik vitalan za proizvodnju energije, nizak nivo gvožđa može učiniti da se stalno osećate umorno i tromo. Konzumiranje hrane bogate gvožđem može ovo sprečiti.
Najbolji izvor gvožđa u hrani je meso, posebno džigerica, a vegetarijanci mogu dobiti gvožđe iz lisnatog povrća poput spanaća i brokolija. Ako imate anemiju, izbegavajte čaj, kafu ili vino u roku od dva sata od jela obroka bogatih gvožđem, jer mogu ometati apsorpciju.
Glas Javnosti/ N01S