Glas Javnosti

Zaboravljeno carstvo Hetita: Otkrivamo kako je drevna imperija doživela KOLAPS

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Nova studija o stablima starim 3.200 godina u Turskoj sugeriše da se misteriozni kolaps nekoliko civilizacija u kasnom bronzanom dobu, od oko 1200. do 1150. pre nove ere, poklopio sa teškom trogodišnjom sušom u centralnoj Anadoliji koja je pogodila srce moćnog Hetitsko carstvo.

U onom što je opšte poznato kao „kolaps kasnog bronzanog doba“, Hetitsko carstvo i civilizacija mikenskih Grka, kao i mnoge manje sile i trgovinske mreže koje su ih povezivale, raspale su se. To je takođe dovelo do anarhije, ustanaka, građanskih ratova i suparništva faraona u Egiptu, dok su Asirija i Vavilonija pretrpele glad, epidemije bolesti i strane invazije.



Naučnici su se 200 godina mučili da objasne kolaps kao posledicu vulkanskih erupcija ili zemljotresa; piraterije, migracije ili invazije; politički ili ekonomski neuspeha; bolesti, gladi ili klimatskih promena; ili čak širenja metalurgije gvožđa širom regiona u kome dominira bronza.

Priče o drevnom drveću
Da bi razotkrio šta se desilo sa Hetitskim carstvom, Meningov tim je istražio kraljevstvo Frigiju, koje je nastalo na istoj oblasti vekovima kasnije. Neke studije sugerišu da su Frigijci bili osvajači sa današnjeg Balkana, ali mnogi arheolozi misle da potiču od Hetita.

foto:wikipedia

Mening je renomirani stručnjak u oblasti dendrohronologije, koja može da odredi tačnu godinu kada su formirani godišnji prstenovi drveća, a njegov tim je pregledao trupce ispod džinovske humke u blizini frigijske prestonice Gordiona, oko 50 milja jugozapadno od Ankare. Humka je povezana sa legendarnim kraljem Midasom - on iz "Midasovog dodira" - i kraljevska grobnica ispod nje možda je najranija poznata drvena građevina na svetu, kaže Mening.



foto:tviter

Pre ovog najnovijeg istraživanja, studije su pokazale da je klima u regionu postala sušna i hladnija tokom 300 godina nakon 1200. p.n.e. Ali nova istraživanja ukazuje na jaku sušu tokom 1198., 1197. i 1196. p.n.e.

Mening naglašava da je Hetitsko carstvo verovatno moglo da preživi kraću sušu, kao što je to bilo u prošlosti — umesto toga, savladala ga je suša koja je trajala predugo. „Ako vodite imperiju u ovim oblastima, onda očekujete povremene suše i to planirate“, kaže on. „Ali ono što ne očekujete ili planirate je da imate sušu koja je trajala godinu za godinom.

foto:wikipedia

Istoričar i arheolog Erik Klajn sa Univerziteta Džordž Vašington nije bio uključen u najnovije istraživanje. Njegova knjiga iz 2014. 1177 BC: The Iear Civilization Collapsed ističe 1177. kao ključnu godinu kada su se stvari raspale, ali kaže da datumi iz nove studije takođe imaju smisla.

 „Kolaps kasnog bronzanog doba i suše su definitivno počele pre 1177. pre nove ere“, kaže Klajn. „Imajući ove nove dokaze za sušu koja se dešavala od 1198. do 1196. p.n.e. dobro se uklapa u opšti scenario kolapsa.”

Arheolog i istoričar Lorenco DAlfonso sa Instituta za proučavanje antičkog sveta Univerziteta u Njujorku i italijanskog Univerziteta u Paviji, koji takođe nije bio uključen u istraživanje, kaže da u ledenim jezgrima Grenlanda postoje dokazi o još ranijoj globalnoj suši koji je pogodio Hete oko 1250. p.n.e.

 
Glas javnosti 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR