Glas Javnosti

STRUČNJACI IMAJU OBJAŠNJENJE ZA TIK TOK IZAZOVE : Kako dolazi do smrtonosnih ishoda

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

TikTok izazovi mogu da budu jednostavni kao učenje novog plesnog pokreta, recepta ili isprobavanje novog filtera. Ali, i različiti smrtonosni izazovi postali su, nažalost, jednako popularni.

Mnoštvo smrtonosnih izazova takođe je postalo popularno i smrt najmanje 20 dece je povezana sa njima u 18 meseci do novembra 2022, prema podacima koje je prikupio američki nedeljni magazin Blumberg Businessweek.

Jedan od izazova uključuje ljude koji kontrolišu ili zadržavaju dah kako bi se onesvestili, a ideja je da se snimi nalet adrenalina dok se vraćaju svesti.

Drugi uključuje predoziranje određenim lekovima za prehladu i polensku groznicu kako bi se izazvale halucinacije.

Američki regulator, Uprava za hranu i lekove, čak je izdao upozorenje o aktivnom sastojku u leku, difenhidraminu, rekavši da predoziranje može izazvati probleme sa srcem, napade, komu, pa čak i smrt.

Pa zašto deca rizikuju svoje živote?

Pritisak vršnjaka i još mnogo toga…

Jedno od mogućih objašnjenja je pritisak vršnjaka i želja da se uklopi u društvene krugove, kaže doktorka Pamela Rutlidž, direktorka Centra za istraživanje medijske psihologije na Univerzitetu Filding, u Kaliforniji.

„Ako im date izazov koji im daje društveni kapital, osećaju se ‘kul’, osećaju se delom nečeg većeg što će im omogućiti da se povežu sa drugim ljudima“, kaže ona i dodaje da postoji mnogo ljudi koji ne mogu da odole tome jer ne žele da budu viđeni kao kukavice ili da nisu dorasli zadatku. Jednostavno ne žele da budu izostavljeni.“

Takođe ističe da deca shvataju svoje mesto u društvenom svetu.

„Nema mnogo kritičkog razmišljanja uključenog u prihvatanju izazova“, smatra ona.

Sa njom se slaže i Makana Čok, profesorka komunikacija na Univerzitetu Sirakuza u SAD-u.

„Iako nema ništa novo u tome da se deca i adolescenti upuštaju u rizično ponašanje na nagovor vršnjaka, udaljena priroda društvenih medija predstavlja posebne izazove“, kaže Čok.

Ona objašnjava da „umesto da se upuštaju u rizična ponašanja okruženi prijateljima, koji mogu da se umešaju ili pozovu u pomoć ako stvari odu predaleko, izazovi na društvenim mrežama se mogu izvoditi u samoći sa namerom da se snimljeni video deli kasnije“.

Treba uzeti u obzir i važan biološki faktor. Deo mozga odgovoran za racionalno razmišljanje i sposobnost procene rizika, odnosno prefrontalni korteks, nije u potpunosti razvijen sve dok osoba ne dođu do sredine dvadesetih godina.

To znači da deca i mladi adolescenti „možda još nemaju stvarnu sposobnost da razumeju uzroke i posledice“ i da im je teško da kontrolišu impulse. Ovo je „možda najstrašniji deo za roditelje“, kaže Rutlidž.

Glas javnosti/BBC

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR