„Iako je C4 ispražnjena i u njoj nije bilo pogrebnih darova i sarkofaga, to je bila dobra vest. To je značilo da je sadržaj grobnice premešten, verovatno zbog poplava. Ovi predmeti nisu nađeni kraj tela Tutmosa II, pa je potraga i dalje u toku.
Uprkos saopštenjima, ona naglašava da ovo ipak nije prva kraljevska grobnica otkrivena posle Tutankamonove 1922. – nekropole 21. i 22. dinastije pronađene su u Tanisu tridesetih godina prošlog veka. Ipak, ovo jeste prva grobnica pronađena u Luksoru posle više od jednog veka. I to je poslednja grobnica nekog vladara 18. dinastije za koju se nije znala lokacija.
„Ima još mnogo grobnica u Egiptu koje bi trebalo pronaći: Nefertiti, Ramzesa XIII, Herihora, Kleopatre VII, Aleksandra Velikog… Neke od njih nikad neće biti pronađene, ali istraživači sada tragaju za mestom na kome su Tutmosov sarkofag i gde se nalazilo njegovo telo pre prebacivanja na litice Tebe“, navela je ona.
„Tutmos II, nije dugo vladao. Procene se kreću između četiri (1494-1490. pre nove ere) i 12 godina (1491-1479. pre nove ere). Njegova udovica Hatšepsut, koja je 21 godinu vladala, u nekim prilikama sigurno, kao muški suveren, bolje je poznata. Ona se koristila faraonskim titulama, nosila mušku kraljevsku odoru, poput ceremonijalne brade, postavila je svoju ćerku Neferure, da obavlja obrednu dužnost kraljice, te su je priznali kao kralja njeni zvaničnici“, napisala je o Tutmosu II Ameli Kurt u knjizi „Stari istok“.
Glas javnosti /S04S