On je na aukciji kupio fotografsko blago, 100.000 negativa anonimnog autora čime je otvorena prava detektivska priča. Maluf je otkrio nobjavljeno remek-delo fotografije i neverovatnu priču o ženi koja ga je stvorila.
Razvio ih je i video potpis nepoznate autorke. Potražio je njeno ime na internetu, ali nije naišao ni na kakve podatke o njoj. Kako je bio fotografski laik, postavio je slike na društvene mreže i naišao na neverovatan odziv publike. Onda je počeo da traga za nepoznatom autorkom i otkrio njen neverovatan život. Džon je njenu priči ekranizovao u dokumentarcu "Traganje za Vivijen Majer".
Usamljenik bez porodice, prijatelja, čitav život joj se odvijao u objektivu fotoaparata koji je uvek nosila sa sobom.
Bila je dadilja što joj je omogućilo da neometano beleži život na ulicama Čikaga i Njujorka.
- Kada se doselila kod nas, zaključavala je svoju sobu i nije volela da priča o sebi - reči su onih kojima je čuvala decu.
Bila je stroga, čudna i povremeno nasilna.
- Uvek nas je vodila u siromašne krajeve grada što nam se nije dopadalo - govorila su deca koju je čuvala, sada već odrasli ljudi.
Volela je da fotografiše ulice ali i svoj lik u ogledalu i izlozima. Oko 1959. godine otišla je na proputovanje po Tajlandu, Indiji, Jemenu i Egiptu pa su joj slike obilovale musavom dečicom, prsjacima, bilo je majki koje doje, vozova...
Prema izboru kadrova videlo se da je upijala tuže živote kao pasionirani posmatrač i predani beležnik.
Svoja dela je čuvala samo za sebe, nikada nisu izrađena niti ih je iko video. Zbog besparice su joj fotografije izbačene iz skladišta i izgubila je svaki trag. Kada je Maluf kupio fotografije, uspeo je da je pronađe tako što je video njenu umrlicu u novinama.
Posthumno, ova misteriozna usamljenica je postala najpoznatiji ulični fotograf 21. veka.
(Glas javnosti)