Glas Javnosti

IZ CARSKE RUSIJE U SAD! Neprocenjivi nakit ROMANOVIH danas u vlasništvu pripadnica američkog visokog društva (FOTO+VIDEO)

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Smaragdne ogrlice neprocenljive vrednosti ili broševi sa ogromnim safirima koji su ukrašavali haljine ruskih carica našli su nove vlasnice, pripadnice američkog visokog društva i supruge naftnih magnata.

Posle revolucije 1917. godine boljševici su blago Romanovih prodali u inostranstvo, a u Rusiji ostavili samo najvrednije. Luksuzni nakit nije bio po ukusu samo evropskih monarha, nego i pripadnica američkog otmenog društva i poznatih juvelirskih kuća.

Smaragdi Marije Pavlovne

Velika knjeginja Marija Pavlovna (1854-1920), supruga Vladimira Aleksandroviča (sina imperatora Aleksandra Drugog), spadala je u malobrojne Romanove koji su posle Revolucije uspeli da iznesu dragocenosti u inostranstvo. Ona je imala veliku kolekciju koju je posle smrti zaveštala svojoj deci. Set nakita od ogromnih smaragda postao je poznat zahvaljujući fotografijama kostimiranog bala Romanovih iz 1903. godine.
Marija Pavlovna pozirala je u kostimu boljarke, a njenu glavu i haljinu krasile su smaragdna dijadema i broševi, pri čemu je drago kamenje pripadalo još Jekaterini Drugoj. U to vreme mnoge dijademe dizajnirane su tako da su mogle da se rastave i nose i kao ogrlice, broševi i minđuše. Pa ni ova u tom smislu nije bila izuzetak. Reč je, inače, o svadbenom poklonu koji je velika knjeginja dobila od Aleksandra Drugog 1874. godine.

Smaragde je nasledio njen sin Boris, pa ih je prvo nosila njegova žena Zinaida Raševska. Međutim, on ih je ubrzo prodao juvelirskoj kući Kartije. Od dobijenog novca Boris je kupio zamak u blizini Pariza.
Kartije od istorijskih smaragda pravi novi nakit i prodaje ga privatnim licima. Tako je ovo drago kamenje korišćeno u izradi ogrlice sa priveskom, napravljenoj po porudžbini Edit Rokfeler, ćerke Džona Rokfelera, osnivača Standard Oil-a. Posle njene smrti Kartije je ponovo kupio ovaj nakit kako bi ga redizajnirao.
Jedna od najpoznatijih tijara sa tim draguljima pripadala je svetski poznatoj Barbari Haton, naslednici maloprodajnog trgovačakog lanca Woolworth koja je na kraju života proćerdala celokupno bogatstvo.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Bentley & Skinner (@bentley_skinner)


Posle smrti Barbare Haton tijara je rastavljena i pojedini dragulji iskorišćeni za smaragdni nakit marke Bulgari glumice Liz Tejlor koji je takođe prodat na aukciji.
Najveći smaragd koga su Kartijeovi draguljari izbrusili u kap završio je u brilijantskoj orglici, izgubivši u toj intervenciji trećinu težine. Prodat je na aukciji 2019. godine privatnom vlasniku po ceni od preko 4,8 miliona dolara.

Venčana kruna Romanovih

Manja kruna ukrašena krupnim brilijantima bila je izrađena 1884. godine za venčanje Jelisavete Fjodorovne i Sergeja Aleksandroviča, sina imperatora Aleksandra Drugog.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Всем добра?️ (@_.all_the_best_)


Krunu su na venčanjima nosili svi pripradnici kuće Romanov sve do Revolucije. Boljševici je nisu smatrali preterano umetnički vrednom pa su odlučili da je prodaju na aukciji. Kruna je imala nekoliko vlasnica (1952. nosila ju je pobednica izbora za Ms. Universe u Kaliforniji), dok je 1966. nije kupila Mardžori Post, supruga bivšeg američkog ambasadora u SSSR-u. Velika poklonica ruske umetnosti ona je osnovala muzej Hilvud u blizini Vašingtona, a kruna je bila najvredniji eksponat u njenoj kolekciji.

 

Biserna ogrlica Katarine Velike

Ogrlica imperatorke Katarine Velike (1729-1796) prvobitno je imala 389 pravih rečnih bisera. Veštački biseri pojavili su se relativno skoro, a ovo je bio vrlo redak i skup kamen koji su samo odabrani sebi mogli da priušte. Posle Revolucije ogrlica se našla u juvelirskoj kući Kartije koja ju je potom prodala američkom automobilskom magnatu Horaciju Dodžu. On je ogrlicu kupio za svoju suprugu Anu Tompson Dodž i platio je za to vreme basnoslovnih 820. 000 dolara.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Великая (@royaltyspecial)

Nasledili su je pet Aninih i Horacijevih unuka, a svakom od njih pripala je po jedna biserna niska. Tri niza bisera 2018. godine spojena Kartijeovom brilijantskom kopčom prodata su na aukciji u Njujorku privatnom vlasniku za 1,1 milion dolara.

Safir Marije Fjodorovne

Imperatorka Marija Fjodorovna (1847-1928), supruga Aleksandra Trećeg i majka poslednjeg ruskog cara Nikolaja Drugog, uspela je posle Revolucije da otputuje u Veliku Britaniju (njena sestra Aleksandra bila je supruga kralja Edvarda Sedmog), a potom u Dansku gde je živela pre nego što se udala. Posle njene smrti nakit je pripao njenoj ćerki Kseniji, koja je počela da ga prodaje. Imperatorka je bila privržena safirima, u njenoj kolekciji bilo je veoma retko i krupno drago kamenje (neke od dragulja danas nose u Velikoj Britaniji).


Najveći safir završio je 1928. godine u njujorškoj juvelirnici firme Kartije koja ga je potom prodala američkoj operskoj pevačici poreklom iz Bresta (današnja Belorusija) Hani Valjskoj. Diva je odlučila da proda nakit 1971. godine, a posle niza vlasnica safir se vratio u kuću Kartije. Vešti draguljari napravili su 2015. godine narukvicu Romanoff sa izbrušenim safirom Marije Fjodorovne teškim 197,8 karata. Novi vlasnik ostao je nepoznat.


Nakit poslednjih Romanova

Juvelirska kolekcija Faberžea, uključujući nekoliko čuvenih uskršnjih jaja, starinske pravoslavne ikone, krstiće ćerke poslednjeg ruskog imperatora, Nikolaja Drugog, fino porcelansko posuđe i mnoge druge lične stvari Romanovih izneo je iz SSSR-a američki preduzetnik Armand Hamer, pradeda holivudskog glumca Armija Hamera. Njegov otac boio je jedan od najpoznatijih američkih komunista, koji je sinu dao ime po ruci sa čekićem (“Arm and hammer”), obeležju Socijalističke partije Amerike.

Hamer je nekoliko godina sarađivao sa boljševicima i učestvovao u misijama sovjetske vojne obavetšajne službe. U tom periodu stigao je da sakupi prilično veliku zbirku ruskih umetničkih dela koju su mu trideesetih godina prošlog veka dozvolili da ponese sa sobom (više o sovjetskim godinama njegovog života pročitajte ovde). Tačan broj predmeta koji se našao kod američkog preduzetnika nije poznat. Neki istoričari smatraju da mnogi primerci nisu imali umetničku vrednost, a neki su bili čak i falsifikati, što Hamera nije sprečilo da 1932. godine u jednoj njujorškoj antikvarnici organizuje prodaju carskog blaga.

Na prodaju su bila ponuđena uskršnja jaja i Faberžeova tabakera, lične ikone Nikolaja Drugog, beležnica Marije Fjodorovne i još mnogo toga. Neke dragocenosti Romanovih prodavale su se kao uralsko drago kamenje, pa je njihovu dalju sudbinu teško pratiti. Pojedini primerci nakita i danas se pojavljuju na aukcijama starinskih stvari.

(Glas javnosti/Russia beyond)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR