Glas Javnosti

DŽEREMI AJRONS NIJE NAŠAO OBOJKE, ALI SU MU SE MNOGO DOPALI OPANCI: Zašto se kaže ‘kom opanci, kom obojci’

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Za ovaj stari, tipično srpski idiom “kom opanci, kom obojci” postoji više objašnjenja i značenja, ali se svi slažu da je, da bi se on shvatio – potrebno i malo znanja iz istorije 

Da bi smo razumeli šta ova fraza poručuje najpre treba znati šta su to opanci, a šta obojci. Većina ljudi znada su opanci tradicionalna seljačka, najčešće kožna obuća koja se kaiščićima ili oputama priteže uz nogu, zato se kad se sprema na dalji put kaže da “valja pritegnuti opanke”.

Opanak može da bude i laka gumena obuća, ali je najpoznatiji srpski, onaj na ključiće. Opančarski zanat u Srbiji je svojevremeno bio veoma cenjen baš zato što je ovo podneblje priozvelo opanke raznih modela i krojeva. Danas ih najčešće kupuju folklorci i turisti.

Kada je u Srbiji svojevremeno boravio Džeremi Ajrons, na putešestviju kroz Beograd svratio je u Etnografski muzej i kupio srpsku narodnu nošnju.  Znatiželjnim novinarima tada je objasnio da se ne seća da je ikada obuo išta udobnije od opanaka.

“Kako da ih ne volim?! Dozvoljavaju stopalu da se opusti i da diše. Lepo izgledaju, čvrste su i originalne. Volim obuću koju kada obuješ kao da osetiš osobu koja ju je napravila, rekao je tada Ajrons medijima.

Obojci su, sa druge strane, jednostavnija zaštita za stopalo, najčešće neka vrsta uvijača za donji deo stopala, često i obični komad tkanine ili kože koji se pričvršćuje za  stopala.

Foto: Youtube/Printscreen

U Rečniku Matice srpske fraza “kom opanci, kom obojci” objašnjen je kao izraz koji naznačava neku neizvesnost – ko šta dobije, ko šta izvuče, kako ko prođe u nekom slučaju, pa šta bude, kako ispadne… Izreka se odnosi na neizvesan ishod nekoga događaja u koji se ulazi. Na mogućnost da se prođe dobro, ali i rizik da se nešto ne završi sjajno po nas.

Josip Matešić u “Frazeološkom rečniku” daje dva karakteristična primera: “Napravi se Kosovo…pa kome opanci, kome obojci!”  Jasno je da se ovim izrazom iskazuje mogućnost ishoda nekog neivesnog događaja ili sukoba, u koji se svesno ulazi.

Vuk Karadžić u “Srpskim narodnim poslovicama” daje ovakvo objašnjenje: “Kad se kazuje da će se ko s kim pobiti ili svaditi, pa ko bude jači, ili ko šta dokopa. Valjda da su se negda dvojica otimali oko obuće, pa je jedan ugrabio obojke, a drugi opanke.”

Ovo objašnjenje, takođe, deluje prihvatljivo, jer je bolje u kakvoj otimačini dobiti opanke nego obojke, kao što je bolje u borbi na život i smrt (jer ovaj frazem upravo podrazumeva takvu situaciju).  

Tu dolazimo i do još jedne naše popularne fraze “izuo ga”, jer je bolje ostati u opancima, dakle živ, nego bez opanaka – mrtav i izuven.

(Glas javnosti)

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR