Glas Javnosti

Bogataši masovno kupuju nekretnine u ovom švajcarskom selu, evo i zbog čega

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Andermatt, nekada mirno švajcarsko skijalište, danas je jedno od najtraženijih mesta za američke kupce nekretnina. Razlog?

Russell Collins, komercijalni direktor kompanije Andermatt Swiss Alps AG, otkriva da su u poslednjih 18 meseci zabeležili ogroman rast interesovanja iz SAD-a:

„U prvom kvartalu 2025. godine broj upita iz Amerike bio je tri puta veći nego u istom periodu prošle godine, a prodaja i rezervacije u prva tri meseca ove godine već su dvostruko veće nego tokom cele prošle godine.“

Dodaje da 2023. godine nisu imali nijednog američkog kupca, što ovaj trend čini još upečatljivijim.

Andermatt je iz tradicionalnog sela prerastao u luksuznu destinaciju sa apartmanima, hotelima, restoranima i golf terenima. Projekat Andermatt Swiss Alps izdvaja se po tome što je izuzet od strogih švajcarskih zakona koji ograničavaju kupovinu nekretnina strancima. Ovde strani kupci mogu slobodno da kupuju i prodaju bez posebnih dozvola – što je u Švajcarskoj prava retkost.

Collins kaže da je posebno značajno što je Andermatt deo brenda Vail Resorts, poznatog američkim skijašima, što je dodatno povećalo interesovanje iz SAD-a.

Amerikance privlače švajcarska stabilnost, neutralnost, pravna sigurnost i visok kvalitet života.


„Naši američki kupci cene čist vazduh, vrhunsku zdravstvenu negu i celogodišnje aktivnosti na otvorenom – skijanje, planinarenje, golf, biciklizam. U svetu koji deluje sve nesigurnije, imidž Švajcarske kao bezbedne, uređene zemlje nosi veliku težinu“, kaže Collins.

Profesor António Alvarenga sa Nova School of Business and Economics ističe da Amerikanci žele da diverzifikuju svoju imovinu ulaganjem u nekretnine denominovane u švajcarskim francima i evrima.

„Alpske destinacije nude visoki kvalitet života, dobru infrastrukturu i mogućnost rada na daljinu uz američke plate“, kaže on.

Graham Hill, konsultant za nekretnine, dodaje da je trend rada od kuće omogućio parovima sa dvostrukim prihodima da napuste gradove i presele se u resort zajednice – bez žrtvovanja karijera.

Iako preseljenje u Andermatt zvuči kao san, američki državljani i dalje moraju da plaćaju porez na globalni prihod, bez obzira gde žive.

Stewart Koesten iz Aspyre Wealth Partners upozorava da Amerikanci koji se presele u Švajcarsku i dalje podležu američkom poreskom sistemu.


Tu su i visoki troškovi života, stroga pravila za radne dozvole i boravišne vize, kao i ograničene mogućnosti zapošljavanja van sektora turizma.

„Kupovina nekretnine u inostranstvu zvuči uzbudljivo, ali ako je koristite samo nekoliko meseci godišnje, problemi sa kratkoročnim iznajmljivanjem mogu ugroziti isplativost“, upozorava Koesten.

Prema rečima Andrewa Fortunea iz kompanije Great Colorado Homes, interesovanje Amerikanaca bi se moglo proširiti i na druge luksuzne destinacije poput Verbiera, Zermatta, Gstaada i Lugana.

„Svaka od tih lokacija ima specifičan šarm i prednosti koje odgovaraju različitim profilima kupaca“, kaže Fortune.



Glas Javnosti/ B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR