Nemački psiholog Verner Somer i njegov tim stvorili su bajke u kojima voće i povrće imaju magična svojstva. Njihovo istraživanje je pokazalo da samo 20 minuta pričanja takvih priča može izazvati interesovanje dece za ovu zdravu hranu.
Studija, objavljena u časopisu „Appetite“, sprovedena je na Univerzitetu Humboldt u Berlinu u saradnji sa Univerzitetom u Najrobiju. Cilj istraživanja je bio da se pronađu roditeljske tehnike koje podstiču decu da sama donose odluke o zdravoj ishrani.
Istraživači su okupili 80 dece iz vrtića i podelili ih u dve grupe. Jedna grupa je slušala priču u kojoj je glavni lik pobedio bolest zahvaljujući povrću sa magičnim svojstvima. Druga grupa je slušala sličnu priču, ali bez pomena o hrani.
Svakog dana tokom dve nedelje deci su ponuđene grickalice: voće, povrće, kolači, sve servirano na istom poslužavniku.
Rezultati su bili impresivni. Čak 80 odsto dece koja su slušala priče o magičnom povrću izabralo je više voća i povrća, do tri nedelje nakon završetka studije.
Deca iz druge grupe, koja nisu čula priče o hrani, nisu pokazala promenu u navikama u ishrani.
„Jedna priča koja traje samo 20 minuta može imati snažan uticaj na promenu preferencija sa nezdravih grickalica na zdravo voće i povrće“, rekao je Somer za New Scientist u oktobru 2024, kada je objavljen preliminarni izveštaj.
Bajke nisu samo zabavne, one oblikuju stavove i shvatanja dece. Istraživači veruju da pričanje priča o magičnim svojstvima hrane pomaže deci da povežu voće i povrće sa pozitivnim iskustvima i avanturama, čineći ih privlačnijim.
Somer i njegov tim naglašavaju da su takve strategije ključne u ranom uzrastu, kada se formiraju navike u ishrani. U vreme kada nezdrava ishrana postaje globalni problem, pronalaženje kreativnih načina za podsticanje zdrave ishrane od najranijih godina ima potencijal da ima veliki uticaj, prenosi Index.hr.
Glas Javnosti/ N01S