Kako piše Eldiario24.com, otkrivene su stene sa bezgraničnom energijom, bele i 100 odsto obnovljive, što bi moglo da postane “rudnik zlata” za kojim se tragalo vekovima.
Potraga za jeftinim, čistim oblicima energije je tekući napor, a jedno od najzanimljivijih otkrića dolazi iz Masačusetskog instituta tehnologije (MIT), gde profesor Ivnetim Abate vodi grupu za razvoj procesa ekstrakcije vodonika iz stena, što bi moglo da otvori ogroman novi izvor energije bez ugljenika, navodi portal.
Prirodni vodonik – posebno beli – nastaje reakcijom vode sa stenama koje sadrže gvožđe. Gvožđe korodira i oslobađa vodonik. Ovaj proces se se dešava u Zemljinoj kori, omogućavajući formiranje čistih mehura vodonika koji do sada nisu bili istraživani.
Geološki institut SAD procenjuje da drugi resursi, poput vode, sadrže možda milijarde tona geološkog vodonika zarobljenog u Zemljinoj kori. Ova dostupnost, zajedno sa mogućnošću da vodonik postane vektor čiste energije, privukla je interesovanje istraživača kao i vlada širom globusa.
Elektrohemijska redukcija CO2 i dalje je u fazi razvoja, posebno pod neutralnim pH uslovima. Abateova istraživačka grupa na MIT-u sprovela je istraživanje kako bi usmerila elektroredukciju CO2 i stvorila fleksibilni materijal zasnovan na ugljeniku za svega jedan dolar.
U cilju utvrđivanja idealnih uslova za podzemnu sintezu vodonika – koristeći tri miliona dolara od Ministarstva energetike SAD – oni se nadaju da će identifikovati brojne uslove koji bi proces učinili efikasnijim. Njihovi ciljevi su da prepolove troškove elektrolize vode ili pronađu neki drugi, bolji način.
Naturel #hydrogen as a #decarbonized energy source is believed to be much more prevalent than previously thought. Find out more in our latest article ????https://t.co/eUGnhQcrb4 #energyobserver #HydrogenNow
— Energy Observer (@energy_observer) October 21, 2021
Tim radi na stvaranju suspenzije sa vodom kao primarnom komponentom. Eksperimentišu sa mnogim katalizatorima koji bi mogli da ubrzaju reakciju stvaranja vodonika. Naučnici takođe planiraju da naprave inteligentni sistem sa robotima koji će omogućiti poređenje različitih sastava katalizatora i modelovanje njihovog uticaja na stene iz raznih područja.
Planirano je i proučavanje prinosa vodonika i efikasnosti različitih mikroorganizama, sa ciljem definisanja najboljih uslova za proizvodnju vodonika – temperature, pritiska i pH.
Po pitanju različitih metoda proizvodnje vodonika, svaka od njih spada u određenu kategoriju boja na osnovu nivoa uticaja na životnu okolinu i načina na koji se vodonik proizvodi. Ipak, geološki vodonik se ponekad opisuje kao “beo” ili “zlatan” na osnovu svog porekla i mogućnosti da bude zeleni izvor goriva.
Dok se “sivi” vodonik dobija iz prirodnog gasa ili uglja, a “zeleni” elektrolizom vode sa električnom energijom iz obnovljivih izvora, “belom” vodoniku je potrebno malo obrade i može da imati manji ugljenični otisak.
Takva klasifikacija ga čini pogodnim da se naziva održivim izvorom energije.
Postojanje belog vodonika u stenama u Americi je nešto što se predviđalo godinama, ali niko nije pronašao zaista stabilan i dovoljno moćan izvor da bi se uložili milioni dolara. Ovog puta je uspelo i, kako piše Eldiario24.com, sve ukazuje na to da će to postati – zajedno sa geotermalnom energijom – rudarenje budućnosti, daleko od neobnovljivih i zagađujućih izvora koji se još istražuju u državama poput Aljaske, koji udaljavaju Ameriku od klimatskih ciljeva za 2030.
Glas javnosti/B06S