Glas Javnosti


Kultura POD VODOM: Otvara se PRVI PODVODNI MUZEJ u Grčkoj!

Putovanja
Autor: Glas javnosti

Prvi podvodni muzej u Grčkoj biće otvoren u subotu, 1. avgusta. Muzej se nalazi na ostrvu Alonizos, nedaleko od obale susednog nenastanjenog ostrva Peristera.

Posetioci će imati priliku da na izložbi, koja će trajati do 2. oktobra, vide ostatke i predmete koji su se nalazili na potonulom brodu iz 5. veka pre naše ere. Takođe, oni mogu uživati u izložbi roneći, sami ili uz pomoć profesionalnih ronioca, a postoji i mogućnost da izložbu prate na suvom, uz pomoć virtuelne ture i koristeći XR tehnologiju.

Čuvena olupina broda, koja će biti predstavljena na izložbi, smatra se jednim od najvažnijih pronađenih antikviteta, a otkrili su je 1985. godine ribari sa Alonizosa, nedaleko od stenovite obale Peristera na dubini od 28 metara. Smatra se da je to bio veliki trgovački brod koji je potonuo usred oluje oko 425. godine pre naše ere. Na brodu se nalazilo hiljade amfora sa vinom iz Peparitosa i Mendija, antičkih gradova poznatih nekada po dobrom vinu.

(Glas javnosti/Pink)

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR