Glas Javnosti

Banja u Srbiji koja zaista daje lekovite izvore

Putovanja
Autor: Glas javnosti

Sijarinska banja je na gotovo idealnoj nadmorskoj visini od 520 metara, oko 50 kilometara je udaljena od Leskovca i po mnogo čemu je specifična banja u Srbiji. Na prostoru koji nema ni kilometer dužine nalazi se ni manje ni više nego čak 18 izvora lekovite mineralne vode Sijarinske banje.

I ne samo da se svi oni među sobom razlikuju po temperaturi vode, koja se kreće između 32 i 78 stepeni Celzijusovih, nego se razlikuje i njihov sastav u fizičko-hemijskom smislu.

Svrstavaju se među najtoplije izvore termomineralne vode koji su otkriveni u našoj zemlji. A da sve bude još zanimljivije, u Sijarinskoj banji ih nema zapravo 18, nego je ukupno 26 izvora otkriveno. Međutim, za vodu sa osam izvora nije utvrđena lekovitost, pa se obično pominje da ova banja ima 18 izvora.

Neki od napoznatijih izvora Sijarinske banje

Lekovite termmineralne vode sa izvora koji nosi naziv Glavni se mahom i koriste za lečenje različitih bolesti i stanja u Sijarinskoj banji. Vode sa tog izvora, u reci Donje Banje oko 30 metara dugim kanalom pune banjska kupatila.


Foto: Instagram

Prva česma u Sijarinskoj banji, koja je mogla da se pohvali neprekidnim izviranjem vode izgrađena je 1936. godine i to na izvoru koji nosi naziv Spas. Iako je vremenom došlo do zagađenja vode na tom izvoru, on je nakon 19 godina rekaptiran i do danas iz njega izvire voda.

Česma postoji i na izvoru koji je nazvan Raj. I mada neprekidno teče voda na izvoru, koji se nalazi uz Banjsku reku, ona ne teče naročito velikom brzinom, ali je bogata mnogim elementima, poput fluora, litijuma i najtrijuma.

Zvaničan naziv izvora otkrivenog 1954. godine je Snežnik, ali je poznat i kao Snežnik pod grabovima, jer ga to drveće i okružuje. U pitanju je prilično izdašan izvor, koji se nalazi na 17 metara dubine.

Neobičan izvor lekovite vode

Iako je Sijarinska banja specifična već po činjenici da ima toliko izvora lekovite vode na tako malom prostoru, jedan od njih je čini zaista posebnom.

Simbolično nazvan Mali gejzir, ovaj izvor je pronađen prilikom istraživanja Glavnog izvora. Naime, tada su vršena sitraživanja i na 12 metara dubine otkriven je izvor, koji je specifičan po tome što ne izbacuje vodu konstantno, već sa vremena na vreme.

Tačnije, nakon što se nakupi određena količina gasova, a što je u proseku na svakih 12 do 17 minuta, sa ovog neobičnog izvora izbija voda u formi gejzira. Da sve bude još zanimljivije, izvor Mali gejzir tada na površinu izbaci u proseku između 170 i 210 litara vode.


Glas javnosti/T02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR