Glas Javnosti

Pravila koja roditelji moraju da znaju pre nego detetu u ruke daju tablet

Porodica
Autor: Glas javnosti

Pametni uređaji su postali deo svakodnevnog života, ali kako ih koristiti na bezbedan način i kada je pravo vreme da se detetu da tablet pitanje je koje muči roditelje. Dok jedni veruju da je rano upoznavanje sa tehnologijom preduslov za budući uspeh, drugi strepe od negativnih posledica po razvoj.

Razlog za brigu je opravdan – korišćenje tehnologije u ranom uzrastu može imati negativne posledice ako se ne koristi na pravi način. Ipak, ako se pristupi pažljivo i promišljeno, tablet može postati koristan alat koji detetu pomaže da uči i zabavlja se.

Ipak, pre nego što roditelji odluče da detetu dozvole korišćenje tehnologije, važno je da obrate pažnju na nekoliko ključnih stvari:

  • Bezbednost na internetu
  • Kontrola sadržaja
  • Prilagođavanje uzrastu
  • Ograničenje vremena
  • Socijalizacija
  • Uticaj na san
  • Roditeljski angažman
  • Lični primer
  • Balans između zabave i učenja
  • Kvalitetno zajedničko vreme

Bezbednost na internetu

Prva velika briga roditelja je bezbednost na internetu. Kada dete koristi tablet, morate biti svesni potencijalnih rizika, jer su mu "otvorena vrata" ka internetu. Važno je da roditelji postave sigurnosne prepreke i pravila koja će zaštititi dete od neprimerenog sadržaja i interakcija na mreži. Takođe je važno razgovarati sa detetom o sigurnosti na internetu i podučiti ih o tome kako se zaštititi i kako postupati u slučaju bilo kakvog neprikladnog sadržaja.


Kontrola sadržaja

Nadovezujući se na to, na drugom mestu je kontrola sadržaja. Stoga je važno da strogo vodite računa o sadržaju koje dete gleda na tabletu. Postoji mnogo aplikacija i igara koje su posebno dizajnirane za decu i pružaju obrazovne i zabavne sadržaje. Međutim, trebalo biste preispitati sadržaj pre nego što ga detetu ponudite i biti sigurni da je prikladan za njihov uzrast i razvoj. Redovno proveravajte šta dete radi na tabletu.

Pogledajte koje aplikacije koristi, sa kim komunicira i kakav sadržaj pretražuje. Pre nego što detetu date tablet, obezbedite sigurnosne mere i kontrole pristupa sadržaju. Postoje brojne aplikacije i postavke koje mogu ograničiti pristup neprikladnom sadržaju i kontrolisati vreme provedeno na određenim aplikacijama.

Prilagođavanje uzrastu

Treće, ali ništa manje važno je vođenje računa o uzrastu i razvoju deteta. Pre nego što detetu date tablet, imajte na umu da deca uzrasta do 2 godine ne bi trebalo da koriste tablete. Za njih je mnogo važnije da imaju interakciju sa stvarnim svetom i da razviju fine motoričke veštine. U ovoj fazi, to je prioritet.

Ograničenje vremena

Četvrto, obratite pažnju na vreme korišćenja tableta. Ako dozvolite korišćenje tableta, onda obavezno ograničite vreme koje će dete provesti zabavljajući se pomoću njega. Umerenost je ključna. Deca bi trebalo da koriste tablete i druge digitalne uređaje onoliko vremena koliko to preporučuju stručnjaci koji se bave razvojem dece.

Prekomerna upotreba može negativno uticati na njihov razvoj, emocionalnost i socijalne veštine. Postavite jasna ograničenja u vezi sa vremenom provedenim na tabletu. Stručnjaci preporučuju ograničavanje vremena na 1-2 sata dnevno za decu stariju od 2 godine. Važno je da se uspostavi ravnoteža između vremena provedenog na tabletu i drugih aktivnosti poput fizičke aktivnosti, igre, čitanja i socijalizacije.

Socijalizacija

Socijalizacija, to jest zabrana korišćenja tableta i zamena interakcijom sa vršnjacima umesto vremena provedenog uz tablet je peta veoma važna stavka. Roditelji moraju da budu svesni navika i vremena koje dete provodi na tabletu i redovno kontrolišu njegovo korišćenje. Važno je da znate da tablet ne može da zameni igru sa drugom decom u igralištima i parkovima. Ako primetite da dete provodi previše vremena na tabletu ili postaje zavisno od njega, promenite pravila i ograničiti vreme zabave uz tablet.


Uticaj na san

Šesta važna stavka je, uticaj na san. Tablet može imati negativan uticaj na kvalitet sna deteta. Preporučljivo je da se tableti izbegavaju nekoliko sati pre spavanja kako bi se omogućilo detetu da se opusti i pripremi za spavanje. Dobar san je važan za zdrav razvoj deteta.

Roditeljski angažman

Sedmo, i ne manje važno je interakcija roditelja i deteta. Korišćenje tableta ne sme zameniti interakciju sa stvarnim svetom i roditeljsku pažnju. Važno je da roditelji i dalje provode vreme sa detetom, igrajući se, razgovarajući i čitajući zajedno. Tablet može biti deo zajedničke aktivnosti, gde možete istraživati ​​i učiti zajedno.

Lični primer

Lični primer je osma stavka. Budite uzor svom detetu u pravilnom korišćenju tableta. Ako želite detetu da ograničite vreme na tabletu, takođe i vi treba isto da se ponašate, vodite računa o tome koliko vremena provodite na tabletu, deca često uče kroz posmatranje i imitaciju svojih roditelja.

Balans između zabave i učenja

Deveto, važno je da detetu obezbedite balans između zabave i učenja. Tablet može biti koristan alat za učenje i pružiti razne obrazovne sadržaje kao što su igre, knjige i interaktivni programi. Međutim, takođe je važno da dete ima pristup i drugim oblicima obrazovanja,pre svega knjigama, fizičkim igrama i drugim aktivnostima koje podstiču kreativnost i razvoj veština.

Kvalitetno zajedničko vreme

Na desetom mestu važno je da se kao roditelji potrudite da vreme provedeno surfujući po tabletu za vaše dete i vas bude kvalitetno zajedničko vreme. Neka korišćenje tableta bude deo osmišljenog vremena koje provodite sa detetom. Uključite se u aktivnosti, razgovarajte o onome što radi i pokažite interes za njegove digitalne impresije. Ovo će pojačati vašu vezu i omogućiti vam da bolje razumete svoje dete i svet u kome on živi.

Važno je da roditelji znaju da tablet može biti koristan alat za decu, ali samo ako roditelji postave jasne granice i ostanu angažovani. Ključ je u ravnoteži - tehnologija može obogatiti detetov razvoj, ali nikako ne sme da zameni fizičke aktivnosti, igre i kvalitetno vreme s porodicom. Dobra vest je da većina današnjih provajdera nudi mogućnosti roditeljske kontrole, što znači da roditelji mogu sami odabrati koje sadržaje dete može da gleda i koristi.



Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR