Glas Javnosti

Univerzitet u Beogradu pozvao studente na povratak nastavi

Obrazovanje
Autor: Glas javnosti

Rektorski kolegijum i dekani fakulteta našeg najstarijeg univerziteta uputili akademcima „Inicijativu za spas Univerziteta u Beogradu” pozivajući ih na nastavu, ne nužno i da prekinu blokade

Rektorski kolegijum i dekani fakulteta Univerziteta u Beogradu (UB) pozvali su sve studente da se vrate na fakultete, da se nastava uspostavi, da akademci masovno budu u klupama a profesori za katedrama, ne nužno da prekinu blokade. Ali, kako je navedeno u „Inicijativi za spas Univerziteta u Beogradu”, koju je rukovodstvo ove visokoškolske ustanove uputilo studentima, da prestanu podele i da se očuva jedinstvo univerzitetske zajednice. Takođe, da se oni koji su u blokadi više ne opiru nadoknadi propušenog zbog višemesečne obustave predavanja i ispita, te da uzvrate kolegama solidarnošću kakvu su i sami dobili od studenata koji nisu učestvovali u blokadama ali im se nisu ni protivili.


– Društveni pokret studenata u blokadi nedavno je zakoračio u novo polje delovanja, opredelivši se za političku artikulaciju svojih stavova u vidu zahteva za vanredne parlamentarne izbore. Iako je veliki broj nastavnika pozdravio ovakvu odluku, ovu etapu zajedničkog puta nastavnici i studenti mogu proći samo u svojstvu građana. Ostajući autonoman od dnevnopolitičkih uticaja, univerzitet ne može slediti studente u blokadi u izbornom procesu, ali može ostati njihov pouzdan partner u čuvanju studentskih zahteva sve do njihovog ispunjenja i u borbi za ustavne principe i vrednosti na kojima su zasnovani – piše u „Inicijativi za spas Univerziteta u Beogradu”, u koju je naš list imao uvid.

U toj inicijativi predložene su smernice za uporedo održavanje nastave bez obustavljanja protesta i blokada. Kombinovani model koji je naveden podrazumeva „blokade uz delimičan povratak na nastavu” tako da se, na primer, svakodnevno održava nastava uz plenum i blokadu, da najmanje dva sata dnevno budu posvećena održavanju plenuma i mezoplenuma, da se zajednički protesti održavaju barem jednom nedeljno, ili da se recimo onlajn nastava održava sa pauzama za svakodnevne plenume i blokade. Sve te aktivnosti, naglašeno je, moraju da budu zakonite i u skladu sa principom autonomije univerziteta, a konsekventno osigurale bi „veće prisustvo studenata na fakultetima kroz povratak na nastavu, što bi dovelo i do većeg prisustva na protestima”.

– Fakulteti će očuvati prisustvo studenata u blokadi, prilagoditi raspored nastave i raspoloživost prostorija njihovim aktivnostima, te sarađivati sa studentskom redarskom službom. Univerzitet i fakulteti će i dalje insistirati na ispunjenju studentskih zahteva kroz različite akcije i aktivnosti. Dodatno, oni fakulteti koji imaju dovoljno prostornih kapaciteta će obezbediti prostor na fakultetu gde bi studenti boravili i sprovodili različite aktivnosti (sve sem donošenja političkih odluka, što bi se realizovalo u nekom drugom prostoru). I na ovaj način bi došlo do povećanog prisustva studenata i većeg broja učesnika u akcijama – uverava rukovodstvo UB u nameri da studente masovno vrati na fakultete i uspostavi nastavu paralelno s blokadama.

Inicijativom s vrha najelitnije visokoškolske ustanove od nacionalnog značaja studentima je predočeno da fakulteti i univerziteti ne mogu na duži vremenski period da izdrže, kako se ističe – nezabeležene pritiske kojima su izloženi i konkretne mere čije se posledice već veoma osećaju ili do kojih će veoma brzo doći, kao što su: blokade računa, egzistencijalna ugroženost zaposlenih, napuštanje fakulteta od strane saradnika, profesora i nenastavnog osoblja, gubitak studenata, obustave komunalnih usluga, tužbe prema fakultetima... Može se očekivati i donošenje novog Zakona o visokom obrazovanju, finansiranje privatnih univerziteta iz budžeta, dolazak stranih univerziteta, smene dekana i postavljanje uprava od strane vlasti, upozorilo je rukovodstvo UB.


– Nastavkom školske godine došlo bi se do mobilizacije novih studenta i studentske akcije bi ponovo postale masovnije. Cilj je, dakle, da se obezbedi solidarnost i masovnost. Fer je sada pokazati solidarnost prema studentima koji nisu bili aktivni u blokadama, ali su bili solidarni i nisu im se protivili, oni bi na taj način završili svoje obaveze koje su planirali i postigli rezultate koje žele – konstatuje se u inicijativi.

Opiranje nadoknadi nastave ne dovodi do željenih rezultata

Model nadoknade nastave i upisa u naredne školske godine, smatraju dekani fakulteta i članovi rektorskog kolegijuma UB, mora biti prilagođen specifičnostima svakog studijskog programa, donesen u dogovoru sa studentima u blokadi tako da na određeni način i u određenom vidu sačuva blokade.

– Nadoknada nastave kojoj se opiru studenti u blokadi neće dovesti do dobrih rezultata, čak ni ukoliko se održi. Ako se onlajn nastava izvodi kao rešenje iznuđeno izostankom dogovora sa studentima u blokadi, ona postaje simbolom trajne podele u akademskoj zajednici, a umesto korisnog alata posmatraće se kao oruđe za pritisak. Studenti prihvatanjem prilagođenog plana nadoknade nastave pokazuju zrelost, odgovornost, kao i spremnost da svoju opravdanu borbu nastave na drugačiji način stavljajući je u širi kontekst javnog interesa – stav je rukovodstva UB.

Spisak lepih želja i politički pamflet

Predlog rukovodstva UB za izlazak iz krize pomoćniku ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandru Joviću, kako je izjavio, „deluje kao politički pamflet koji ne doprinosi rešavanju situacije”, izvestio je Tanjug.

– Ne mogu da prihvatim da su studenti na bilo koji način ugroženi, da su nastavnici ugroženi. Možda je ugrožen njihov status, sufinansirajućeg ili budžetskog studenta u narednoj godini, ali da su oni ugroženi delovanjem Ministarstva prosvete i vlade, stvarno nisu – ocenio je Jović.


Pomenuta inicijativa nije zvanično dostavljena resornom ministarstvu, kako je rekao, dodajući da „taj predlog nije do kraja usaglašen i da je taj tekst poslat studentskim plenumima da o njemu raspravljaju i odlučuju”. „Dok taj predlog dođe do Ministarstva prosvete i vlade, možda protekne još neko vreme, a onda je pitanje kad to uopšte može da se izvede”, smatra Jović i uverava da su se predstavnici države „od početka postavili kao partneri, međutim, izgovor rektora UB je uvek bio da ne može da razgovara bez studenata”. U izveštaju Tanjuga se navodi i da pomoćnik ministra za visoko obrazovanje smatra da je predložena inicijativa „spisak lepih želja” koje su, kako tvrdi, „u suprotnosti sa postojećim zakonom”, uz napomenu da se zakoni ne menjaju preko noći.

Zahtevi i spremnost na obustavu rada

U slučaju da se nastava ponovo uspostavi, iz UB uveravaju da su spremni da pregovaraju sa predstavnicima vlade o tome da se ova školska godina završi 31. oktobra, da se uvede status mirovanja za studente koji to žele, da se smanji propisani broj ESP bodova za upis na teret budžeta, pa i da bude opcija bezuslovnog upisa studenata u narednu školsku godinu. Pregovarali bi i o prilagođavanju konkursa za smeštaj, stipendije i studentske kredite. Predstavnici UB se, ovom inicijativom, navode, obavezuju da insistiraju na tome da se obustave vanredni inspekcijski nadzori, medijska hajka na rektora, dekane, studente, zaposlene kao i pretnje i pritisci upereni ka UB. U nizu njihovih zahteva su i: da se odobre budžetska mesta visokoškolskim ustanovama i odredi kalendar upisa, da se u punom iznosu isplate sve zaostale zarade zaposlenima koje sleduju iz republičkog budžeta, a da se van snage stave i uredba kojom je povećan broj sati nastavnog nauštrb naučnog rada univerzitetskih nastavnika, kao i zaključak vlade po kome se visokoškolskim ustanovama uplaćuje samo deo sredstava za budžetske plate nastavnika i saradnika...


– Ukoliko ministarstvo ne ispuni pomenute zahteve u razumnom roku, a nakon povratka na nastavu svih članica UB, univerzitet će morati da razmotri druge načine borbe za ostvarenje svojih zakonom zagarantovanih prava i stupiti u protestnu obustavu rada kako bi ostvario svoja prava – piše u „Inicijativi za spas UB”.



Glas Javnosti/ P02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR