Misteriozna brojka koliko zapravo strani izdavači prihoduju svake godine na našem tržištu udžbenika više nije tolika enigma, tvrdi u razgovoru za Glas javnosti, Aleksandar Kavčić, profesor na američkom Karnegi Melon Univerzitetu koji je omogućio preko svoje fondacije prve besplatne knige za učenike u Srbiji, jer ako nemačka kompanija “Klet” plaća sedam miliona evra za PDV, to jasno govori da godišnje prihoduje deset puta više!
Do ovakve računice naš školski Robin Hud je, kako nam priča, došao “možda i nepažnjom” direktora razvoja izdavačke kuće “Klet”, Ivana Perića, sa kojim je prekjuče gostovao u emisiji “Pressing” na N1 televiziji…
-Pri samom kraju emisije,kada logično malo i opada koncentracija, direktor razvoja “Kleti”, Ivan Perić, verovatno se neoprezno pohvalio da oni plaćaju sedam miliona evra godišnje PDV u poreski sistem Srbije. Pre mene je i očigledno shvatio šta je u stvari rekao, pa je zato ubrzo i dodao da se to odnosi i na plate, ali eto dokaza, jer je to realno poslovna tajna, ako dobro znamo da se PDV plaća sa 10 odsto u odnosu na novčane transakcije. Ako tome dodamo i prihode koje ostvaruju hrvatske i slovenačke firme na našem monopolisanom tržištu udžbenika, onda je jasno da govorimo o iznosima od preko 100 miliona evra, a ne nekoliko puta manje koliko oni žele da prikažu u javnosti, odbjašnjava u izjavi za Glas javnosti profesor Kavčić, ali nam otktiva i još jednu dimenziju, koliko zapravo strancima znači naše unosno tržište udžbenika:
-Kompanija “Klet je jedna od najvećih izdavačkih grupa na svetu, koja posluje u oko 20 zemalja u Evropi i Americi. Prema informacijama koje imam oni u svim tim državama godišnje prihoduju oko 730 miliona evra, ali na udžbenicima od toga “samo” tek 50 odsto, jer ostalo zarađuju na obrazovanju odraslih i obdaništima, što im dobro prolazi na tamošnjim tržištima. Znači, oni kao globalna kompanija na udžbenicima ostvaruju prihod oko 360, dok samo u Srbiji 70 miliona evra, što je oko petine celokupnog njihovog prihoda. Onda vidite šta je njima Srbija i naše takozvano liberalno tržište, koliko i je to udeo u planetarnom kolaču, jer očigledno nigde im nije pušteno da se toliko rašire i monopolizuju tržište, - objašnjava profesor Aleksandar Kavčić za Glas javnosti, uz podsećanje da dobar udeo na tržištu udžbenika u Srbiji ima i izdavač “Bigz”, koji je više od decenije pripojen hrvatskoj „Školskoj knjizi”.
Profesor Kavčić se osvrnuo i zabrinjavajuće pojave po naše obrazovanje koji nastaju u projektima digitalne učionice i elektronskog dnevnika:
-Strani izdavači nam poturaju i skupe tehnologije od kojih imaju više koristi nego učenici, nastavnici i cela država. Nije škola kladionica da ima toliko brzi internet, jer to puno košta i taj ceh u stotinama miliona dinara plaća Ministarstvo prosvete, a ne privatni izdavači. Morao bi novi ministar prosvete, Branko Ružić, dobro da razmisli kome odgovaaraju takvi projekti na koje se nepotrebno troši veliki novac. Takođe, mi smo hrvatsko formi “Tesla“ dali bukvalno na dlanu, preko elektrnoskih dnevnika, uvid o svim podacima naših učenika, to je nedopustivo, to ni jedna država na svete ne radi, da stranac raspolaže celokuponim podacima o njihovim đacima, pa i nastavnicima, -priča profesor Kavčić ali onda i za kraj razgvora odgovora na našu logičku prepostavku, iz onoga o čemu je dosada pričao: koje bi prva tri problema morao da rešava neki novi minisar prosvete, ako bi pre stupanja na dužnost pitao njega:
-Skoro da nemam dilemu, iako ste me malo i iznenadili pitanjem i prepostavkom da bi neki novi ministar od mene tražio takve savete. Prvo, učitelj na pijadestal! Kako znamo i umemo, jer je on temelj naše kuće obrazovanja, zato se mora postaviti na pijadsetal koji mu nesumnjivo i pripada. Drugo, besplatni udžebenici za sve učenike, to nema alternativu u svim razvijenim zemljama, a posebno u manjim, kao što smo mi. Obrazovanje nije biznis, to je stub društva bez koga nema napretka, ni boljeg života. Treće, ukinuti školstvo po modelu samoupravljanja, gde svi znaju sve, svi mogu sve, umesto da svako radi posao koji ume, može i za koji se školovao. U pravu ste, dosta mu je ove stvari stvari, sasvim dovoljno za početak ako želi dobro Srbiji i njenim građanima, -uz osmeh je poentirao profesor Aleksandar Kavčić, u razgovoru za Glas javnosti.
(Glas javnosti)