Stručnjaci za odnose su osmislili različite procene kako bi sagledali trenutno stanje vašeg braka ili dugoročne veze. Jedan takav test, nazvan Skala bračnog zadovoljstva, prikazan je u nastavku. Razmislite o tome koliko se slažete/ne slažete sa svakom tvrdnjom da vidite da li vašoj vezi možda treba dodatna briga.
Iako rezultati ovakvih testova mogu ponuditi trenutni presek stanja vaše veze, važno je zapamtiti da je vaše partnerstvo u stalnom stanju evolucije. I dok to za različite parove znači različite stvari, istraživači su identifikovali zajednički redosled bračne evolucije. Evo kako to izgleda za mnoge parove.
U ovoj početnoj fazi, svaki partner nalazi radost u ispunjavanju potreba drugog. Očekuje se da će potrebe svakog partnera biti uzvraćene, a brak služi da učvrsti ovaj osećaj ljubavi i brige. Par je u stanju da produbi svoje razumevanje jedno o drugom bez obzira na smetnje svakodnevnog života.
U ovoj fazi, dinamika se menja jer jedan partner ne uspeva da ispuni očekivanja drugog, što dovodi do razočarenja i bola. Verovanje u međusobnu odgovornost za dobrobit jednih drugih i dalje postoji, ali ponašanja postaju sve manipulativnija, sa pokušajima da se udovolji partneru sa ciljem da se vrati početno stanje potpune ljubavi. Ljubav i briga više nisu bezuslovni, a partneri osciliraju između kritičnosti i osećaja povređenog ili razočaranog kada veza ne dosegne idealno stanje.
Razočaranje i ozlojeđenost se pretvaraju u bes, što dovodi do borbe za moć koju obeležavaju česte odmazde. Borba služi kao odbrambeni mehanizam protiv stalnog razočarenja u nemogućnosti da se povrati prvobitni odnos ljubavi. Argumenti su usredsređeni na pitanja kontrole, kao što su novac, seks ili vreme provedeno zajedno. U ekstremnim slučajevima, vanbračne veze mogu se pojaviti kao sredstvo povrede supružnika. Borba za moć odražava reakciju na neispunjena očekivanja bezuslovne ljubavi i prihvatanja, pri čemu parovi pokušavaju da kontrolišu jedni druge kroz dinamiku moći.
Supružnici, emocionalno istrošeni i suočeni sa pretnjom odvajanja, skreću pažnju na druge aspekte života radije nego na rešavanje postojećih sukoba. Uprkos opadanju romantične ljubavi, posvećenost braku ostaje, a par se fokusira na zajedničke interese za dobrobit porodice, poput izgradnje kuće, podizanja dece ili napredovanja na poslu. Dok zadovoljstvo u vezi opada, postoji pozitivna veza jer par sarađuje u zajedničkim poduhvatima.
Supružnici priznaju fantaziju da očekuju od drugog da ispuni njihove potrebe zavisnosti. Ova spoznaja podstiče povećanu nezavisnost i samopouzdanje jer pojedinci traže samo zadovoljstvo. Potraga za srećom prelazi sa supružnika na spoljne izvore, označavajući fazu ponovo probuđene strasti, ali i prepoznavanje ograničenja veze.
Završnu fazu karakteriše prihvatanje stvarnosti, samo što je u fokusu sadašnjost. Pojedinci u ovoj fazi razvijaju samopouzdanje i prepoznaju neophodnost održavanja odvojenog emocionalnog identiteta za zrelu vezu. Uspeh u ovoj fazi podrazumeva prihvatanje odgovornosti za svoja zadovoljstva i bolove i povećanu dostupnost da se na potpuniji način povežete sa drugima, posebno sa svojim bračnim partnerom
Glas javnosti/D03S