Glas Javnosti

Da li će LOŠ MOMAK londonskog asfalta OPRAVDATI ULOGU BONDA, i zašto je KONERI najbolji AGENT, MUR najšarmantniji a KREJG najsličniji NAŠEM DUŠKU POPOVU!

Pop kultura
Autor: Glas javnosti

Kao bomba odjeknula je vest da bi u ulozi svemoćnog agenta britanske monarhije Džejmsa Bonda mogao da se nađe "loš momak" velikog platna, Englez Tom Hardi (43). Miljenik ženskog dela publike, filmski grubijan poznat po ulogama u hitovima Bronson, Betmen i Ratnik, mogao bi tako prema pisanju ostrvske štampe da postane sedmi glumac koji će tumačiti agenta 007.

Međutim, vest da bi "omaleni" Hardi mogao da se nađe za volanom čuvenog Aston Martina i prkosi zakonima fizike dok njime izmiče neprijateljima krune, odmah je izazvala različite reakcije publike, od snažnog negiranja do apsolutnog odobravanja odluke producenata.

Iako se među korisnicima društvenih mreža pominju i neka imena američkih glumaca, važno je znati da su Bonda dosad igrali samo glumci sa Britanskih ostrva (izuzev Džordža Lezenbija koji je Australijanac, opet iz Komonvelta) pa bi rušenje takve tradicije ukoliko bi Amerikanac dobio ulogu, bilo malo verovatno. U tom smislu Hardi se čini kao opravdan izbor. Pre njega glavni kanditat produkcije bio je tamnoputi Idiz Elba, a mnogi bi u ulozi tajnog agenta voleli da vide i Klajva Ovena ili Čarlija Hanama.

Ljubitelji franšize Hardiju su odmah zamerili visinu. Naime glumac je prema podacima koji se mogu naći na portalima, visok svega 175 cm, dok je čak i najniži Bond dosad, Danijel Krejg visok 178 cm.

Osim toga, uloge koje je dosad tumačio, Hardija nikako ne mogu preporučiti za prefinjenog i šarmantnog agenta koji osvaja ženska srca gestovima i skupim odelima, jer Hardi je uglavnom igrao grubijane. Setimo se samo najozloglašenijeg britanskog robijaša Čarlsa Bronsona kojeg je Hardi maestralno predstavio na velikom platnu, pa su se mnogi čak i kasnije, kada je "izašao iz uloge", plašili Hardija kad bi ga videli uživo, poistovećujući ga sa Bronsonom. Ili uloga snažnog Bejna koji lomi Betmenu kičmu i šalje ga u zatvor iz kojeg niko nikada nije uspeo da pobegne. Ili MMA borca u filmu Ratnik, gde se bori za titulu protiv svog rođenog brata demonstrirajući svoje masivne kvadricepse, nezapamćene u svetu sedme umetnosti.

Jednostavno, čini se, nakon svega što smo dosad videli od Hardija da su producenti, ukoliko izbor ostane na njemu, rešili da Bonda zaista učine spremnim za neko novo i beskrupulozno vreme u kojem nema mesta za milost i saosećanje.

Od Konerija do Krejga

Lik Džejmsa Bonda dosad je igralo šest markantnih glumaca. Najduže se u ulozi zadržao upravo prvi Bond i po mnogima najbolji agent 007 Šon Koneri (90), koji je igrao u ukupno sedam filmova, a vraćao se dva puta nakon kratkih pauza. Njega je zamenio Džordž Lezenbi, australijski maneken koji je Bonda igrao samo jednom, da bi posle njega na scenu stupio Rodžer Mur, zatim Timoti Dalton, Pirs Brosnan i na kraju Danijel Krejg.

Ipak, prema mnogim anketama Koneri, iako prvi, izglasan je za najboljeg Bonda. Visok 1.88, oštrih i muževnih crta lica, bujnog "ljubavnog tepiha" na grudima i dubokog glasa sa jakim škotskim akcentom, ostao je omiljeni agent 007 široke publike i tiha patnja mnogih dama. Bonda je glumio najduže, dva puta je odlazio pa se naknadno vraćao u istu ulogu, a prvi film od ukupno 26, Dr. No iz 1962. proglašen je najboljim Bondom, verovatno zato što je uz obilje akcije jedini imao duh klasičnog špijunskog filma koji u mnogome podseća na najbolja Hičkokova ostvarenja.

Ipak, najkontroverznija odluka pordukcije bila je da za ulogu Bonda angažuje dotad malo poznatog Danijela Krejga (52), koji osim mišića i plave kose, nije imao previše šarma za rasipanje. Robustan, krut i bez preteranog smisla za humor, Krejg je ponudio drugu stranu Bondove ličnosti - melanholični pogled i nemilosrdnu okrutnost ali i emotivnu slabost, koju će otkriti nakon što je njegova prva istinska ljubav Vesper nestala pod ruševinama venecijanske vile u filmu Kazino Rojal.

Kritičari i poznavaoci biografije istinskog Bonda, srpskog agenta Duška Popova, koji je poslužio piscu romana Ijanu Flemingu da stvori lik tajnog agenta 007, tvrdiće da bi Krejg na najbolji način oslikao buran život i zagonetan karakter Popova kao dvostrukog špijuna. Naime izgled prekaljenog plejboja koji voli piće i kocku, skupe automobile i zgodne devojke, najbolji je prikaz Popova kao ličnosti, a Krejgov izgled u stvarnosti najviše bi odgovarao Duškovom smislu za lepa odela i ponosno držanje.

Od skromnih početaka do milijarderske franšize

Od prvog filma o Džejmsu Bondu do poslednjeg Spektre, ova unosna franšiza zaradila je vrtoglavih sedam milijardi dolara a sam njen brend ukoliko bi bio prodat u većinsko vlasništvo, danas bi koštao preko 2,5 milijardi dolara.

Od „skormnih“ početaka kada je prvi film zaradio, preračunato u današnju vrednost, oko 215 miliona dolara, franšiza je prešla dugačak put do najisplativijeg biznisa u svetu Holivuda. Naime, više od pola veka kasnije njegov poslednji nastavak Spectre zaradio je skoro milijardu dolara od prikazivanja širom sveta.

Međutim, u stalnom naporu da se prilagode i onako varljivom tržištu i novim tehnologijama, Bondovi su menjali svoj izgled a uložena sredstva varirala su u zavisnosti od ekonomskih prilika.

Tako je do najvećeg pada produkcije došlo u periodu kada je Bonda tokom sedamdesetih godina 20. veka igrao Rodžer Mur. Oskudevala je u tom periodu kako produkcija tako i pristup samom scenariju, pa je franšizi pretilo da pande na nivo B produkcije što bi trajno uništilo ovaj brend. Uprkos svemu, Mur je od mnogih proglašen za najšarmantnijeg Bonda koji je u svojim gegovima često provlačio i obilje komičnih momenata pa je publika rado čekala sledeći njegov film kako bi uživala u žanru.

Osim toga, Murovi filmovi ostaće upamćeni i po čuvenom linku Ralje, kojeg je tumačio Ričard Kiel a taj dvojac, koji je katkad padao u međusobno goruće neprijateljstvo da bi već u sledećoj situaciji sklapao nužni pakt o prijateljstvu, jedan je od najupečatljivijih u svetu filma.

Čuveni Ralje Bondov arheneprijatelj, ponekad i nužni ortak

Novo doba za nova pokolenja

I kao što svaka generacija ima svog Bonda, tako je sasvim sigurno da produkcija donosi ispravne odluke kada je njihova zlatna koka u pitanju. Do zvanične objave da će Hardi biti novi Bond ostalo je je još nešto manje od dva meseca za kada je zakazana premijera poslednjeg nastavka Nema vremena za umiranje. Tako će publika sa nestrpljenjem čekati naredne dve godine dok Hardi ne obuče Armani odelo i ne zatraži voktu martini, promešanu i nepromućkanu, dok ne zaškripe gube nekog novog Aston Martina a bisokopskom salom ne odjekne ono čuveno: Moje ime je Bond, Džejms Bond. Do tada ostaje samo da nagađamo kako će se Hardi snaći u svojoj novoj ulozi.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR