Glas Javnosti

REMEK-DELO AUTORA ALANA FORDA: Magnusov 'NEZNANAC' konačno na srpskom!

Kultura
Autor: Glas javnosti

Jedan od kapitalnih stripova čuvenog Roberta Raviole, poznatijeg kao Magnus, "Neznanac" po prvi put se pojavluje na srpskom jeziku u dva toma u izdanju Čarobne knjige. Ovaj strip crtača kultnog Alana Forda proglašen je remek-delom devete umetnosti!

Neznanac, taj ironični antijunak bez identiteta, bivši je plaćeni vojnik koji pokušava da zaboravi rane iz prošlosti, što se  obično završava neuspehom. Njegova mračna prošlost samo je delimično poznata – bio je pripadnik Legije stranaca i borio se u Alžiru i Vijetnamu, a nakon krize savesti trudi se da pobegne od tih užasa dok širom sveta traži posao.

Međutim, sudbina kao da mu namerno i dalje donosi nove žrtve nasilja i upliće ga u mutne vode međunarodnih zavera...


U ovom remek-delu evropskog autorskog stripa i, po mišljenju mnogih, magnum opusu slavnog italijanskog autora Roberta Raviole, poznatijeg kao Magnus, bogat ukus krvi i olova meša se sa upečatljivim prizorima sirovog realizma i slepog nasilja, što čitaocima donosi jedinstven ugođaj, nudeći im vrhunsku zabavu, ali i ozbiljan, često ciničan komentar na razne aspekte međuljudskih i međunarodnih odnosa, u kojima ima mnogo droge, korupcije, nasilja, seksa, terorizma, tajnih ratova i špijunaže.

Otkako se 1975. godine pojavila prva epizoda Neznanca, shvatanje stripskog pripovedanja se u Italiji zauvek promenilo, a ovaj slavni strip je tokom narednih decenija nadahnuo mnoge generacije umetnika.

Roberto Raviola (1939–1996) italijanski je stripski crtač i scenarista poznat pod pseudonimom Magnus, i jedno je od najznačajnijih imena italijanskog stripa. Završio je Akademiju likovnih umetnosti 1961. i, pored stripa, bavio se pozorištem. Prve radove je stvorio još za vreme studija, a 1964. se u Milanu povezuje s Lučanom Sekijem, poznatim pod pseudonimom Maks Bunker, što dovodi do jedne od najslavnijih i najplodnijih saradnji u svetu italijanskog stripa.

U njihovim ranim delima sve vrvi od mračnih antijunaka, nasilja i erotike (Kriminal, Satanik), a Magnus i Bunker su u to vreme (sedamdesetih godina prošlog veka) zbog eksplicitnih scena imali i nevolja sa cenzurom. U tom periodu nastaju i stripovi smešteni u naučnofantastični i akcioni okvir, kao i satirični strip Maksmagnus, čija se radnja odvija u srednjem veku i koji je čitaocima u Jugoslaviji bio dobro poznat. Magnus je u tom stripu sebe karikaturalno prikazao u liku ministra finansija, a to će kasnije postati lik Boba Roka u kultnom Magnusovom Alanu Fordu. Alan Ford, satirično, crnohumorno remek-delo koje zauzima posebno mesto u italijanskom stripu i uživa neprevaziđenu popularnost u državama bivše Jugoslavije, nastaje 1969, a Magnu je napustio mesto crtača nakon sedamdeset pet brojeva (1975). Tada se prekida i Magnusova saradnja s Bunkerom i on započinje samostalnu karijeru. Prebacivši se s groteske na surovi realizam, on tada, pored velikog broja drugih naslova, stvara Neznanca, strip koji, prema mnogim obožavateljima, predstavlja njegovo najveće delo I čiji je kompletan autor. Paralelno s Neznancem, Magnus crta i Družinu od vješala, kao i naslove I Briganti i Vendetta Macumba.

Početkom osamdesetih se pojavljuje i naučnofantastični strip Milady nel 3000, a zatim i Nekron, jedinstvena mešavina horora i pornografije koja je dobro prošla kod publike, ali ne i kod kritike. Magnus se 1991. godine preselio u Kastel del Rio i poslednje godine života proveo je crtajući specijalno izdanje Teksa Vilera za Boneli editore, po scenariju Klaudija Nicija. Umro je 5. februara 1996, dok je radio na poslednjim stranicama tog stripa.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR