Glas Javnosti

PUBLIKA U SRBIJI FANTASTIČNA, nema foliranja: Najdžel Kenedi na BEMUS-u

Kultura
Autor: Glas javnosti

Kod vas nema sive zone, već je sve čisto, crno ili belo, volite da uživate u muzici, da se zabavljate, rekao je čuveni violinista.

Proslavljeni vilonista Najdžel Kenedi održaće 21. i 22. oktobra koncerte u Kolarčevoj zadužbini u okviru zatvaranja 55. BEMUS-a, a specijalno za agenciju Tanjug izjavio je da je publika u Srbiji fantastična, jer sa njom uvek zna na čemu je, jer nikad nema foliranja.

Kompozitor i pravi virtuoz na violini i violi, Kenedi se prisetio ranijih godina da je na festivalu BEMUS-u gostovao na dva uzastopna koncerta u Beogradu, a da je rasprodate nastupe imao u Sava centru.

Iako mu pomalo nedostaje tako veliki prostor, Kenedi kaže da će i sala Kolarca pružiti drugačiji, intimniji doživljaj. Muzičar je obavešten da se renovira Sava centar i poželeo je da što pre bude završeno.

Kenedi je redovan gost u Beogradu, imao je koncerte desetak puta, a poslednji put pre pet godina upravo u Sava centru.

- Često dolazim kod vas i iskreno nemam utisak o svojoj popularnosti na ovim prostorima. Iskreno, više posmatram vašu veliku i lepu zemlju, a zanimljivo da volim da proučavam zgrade. Kod vas svakim novim dolaskom vidim da ste puno toga izgradili, što govori dosta. Naravno, tu ne mislim samo na te zgrade kao takve, već o duhu jednog društva, naroda - istakao je Kenedi.

Osvrnuo se na popularnost koju ima u Srbiji, jer sa malim pauzama dolazi kod nas više od 20 godina i uvek ima toplu dobrodošlicu.

- Naučio sam da je publika u Srbiji zaista fantastična, kod vas nema sive zone, već je sve čisto, crno ili belo, volite da uživate u muzici, da se zabavljate, nikad nema foliranja. Znam tačno kod vas šta ljudi misle, što je danas prava retkost. Upravo takve osobe i želim da upoznam i srećem na svojim koncertima. Sve je ovde jasno, zna se da li te neko voli ili mrzi. Nema ništa između. Volim što je sve iskreno, odgovarajuće, tačno, baš kako treba - naglasio je Kenedi za Tanjug.

U subotu i nedelju nastupiće sa orkestrom violinista "Virtuozi", sa kojim je držao probe u Studiju 6 Radio Beograda.

U velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine za vikend će na programu biti samo dela nemačkog kompozitora Johana Sebastijana Baha (1685-1750), iz doba baroka.

Najdžel Kenedi će svirati četiri kompozicije Baha: "Koncert za violinu br. 1 u a-molu, BWV 1041", "Koncert za violinu br. 2 u E-duru, BWV 1042", "Koncert za dve violine u d-molu, BWV 1043" i "Koncert za violinu i obou u c-molu, BWV 1060R".

- Dobro i teško pitanje je zašto sviram samo Baha na ovim koncertima. Obično onda volim da kažem - a zašto da ne Bah? Takođe volim da sviram i dela mog drugog omiljenog kompozitora u životu, a on se zove - Najdžel Kenedi, njega baš volim - naglasio je umetnik u svom prepoznatljivom duhovitom maniru.

Kenedi, rodom iz Brajtona, jedan je od velikana klasične muzike, diskografski najtiražniji i koncertno najtraženiji violinista svih vremena.

Glas javnosti/K01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR