Motivacija muzičara mogla bi da opadne jer možda neće dobijati ista priznanja i pohvale zbog eventualne sumnje u njihovu originalnost. Poznato je da su u sportu steroidi najnepoželjnija stvar, ali da li se i upliv "AI"-a u muziku može posmatrati na isti način?
"Veštačka inteligencija može imati i pozitivan i negativan uticaj na muziku. To sve zavisi šta je nama potrebno i koje su zapravo naše potrebe. Može se desiti da bukvalno i muzičare zameni "AI" i ne samo muzičare nego i ljude koji smišljaju muziku, autore muzike, teksta, aranžmana i ostalog", ističe muzički producent Miloš Mihajlović.
Napredovanjem informacionih tehnologija napreduje i muzika. Producent i kompozitor Marko Kon kaže da nije zabrinut jer se ranije pokazalo da postoji jasna razlika između kompjuterskog i ljudskog.
"Mislim da je AI tu da ostane, ali da će to biti potpuno novi muzički pravci nezavisini od muzike na koju smo do sad navikli. Intenzivna upotreba elektronike nikad na pravi način nije ušla u rokenrol, ali je zato potpuno otvorila nove žanrove poput tehna, hausa", kaže Kon.
Originalnost i autentičnost sigurno će biti upitnije posle pojave "AI"-ja, a ukoliko želite, možete napraviti pesmu na internetu, i to veoma brzo.
"Pre jedno dve-tri godine sam čuo i bio u dodiru sa tim i isprobao. Pojavio se sajt gde u suštini kroz par rečenica ili čak kroz tri reči koje ukucate vi možete da napravite pesmu, odnosno veštačka inteligencija to uradi", ističe muzičar Vuk Jeličić.
Poigrali smo se sa ovim sajtom i dobili ni manje ni više - nego celu pesmu.
Glas javnosti /U01S