U ljudskoj ishrani riba ima značajno mesto. Ribnjaci su veštački izgrađena ili prilagođena jezera, koja se po želji mogu prazniti ili puniti vodom. U sistemu kopnenih voda zauzimaju posebno mesto, jer su pod većim antropogenim uticajem nego bilo koji drugi tip kopnenih voda. Za klasifikaciju ribnjaka mogu poslužiti razni faktori, no ribnjaci se obično dele na hladnovodne (uglavnom uzgoj salmonida) i toplovodne ili šaranske ribnjake, u kojima se uzgaja šaran kao glavna riba. Tip ribnjaka određuju klimatski uslovi i kvalitet vode. Oni određuju i specifičnost tehnološkog procesa i kompleks ribarsko-tehničkih i intenzifikacijskih mera, koji osiguravaju postizanje maksimalno mogućih prinosa ribe.
Za izgradnju ribnjaka potreban je izvesna količina novca (u zavisnosti od veličine i kulture-vrste), mnogo planiranja i preračunavanja. Za početak je potrebno da se snabdete svim mogućim informacijama o uzgajanju riba i da planirate ribnjak u zavisnosti od njihovih potreba (riblje vrste).
Za izgradnju ribnjaka morate pronaći pogodno zemljište, koje je bogato izvesnom količinom vode potrebnom za ispunjavanje ribnjaka (voda može biti iz obližnjih vodotokova), morate poznavati temperaturni raspon vode na godišnjem nivou (zavisi od ribljih vrsta koje planirate), kao i kvalitet vode i okolnog zemljišta. Kvalitet voda u ribnjacima ispituje se u tri pravca, tj. fizičko, hemijsko i biološko stanje kvaliteta.
Pročitajte još zanimljivih tekstova na Agroinfo portalu:
Sorte grožđa koje se gaje u Srbiji i njihova vina!
Fizička svojstva vode imaju direktan uticaj na tempo i intenzitet rasta ribe u ribnjaku, odnosno direktno utiču na proizvodnju ribnjaka. Osnovna merenja odnose se na temperaturu vode, dubinu i prozirnost. U hemijskom sastavu vode bitna je količina rastvorenog kiseonika i (pH) reakcija vode, njihova količina u vodi se stalno meri, dok se merenje količine ostalih hemijskih elemenata vrši u ciklusima, povremeno. A osnovne elemente smatraju se: kiseonik, vodonik, ugljenik, azot, sumpor, fosfor, kalijum, kalcijum, magnezijum i gvožđe, a manje važni su natrijum, hlor, fluor, silicijum, mangan, jod i arsen. Nedostatak nekih od navedenih elemenata u vodi može dovesti do negativnih posledica bilo na ribi, bilo na drugim organizmima, pa se tako može poremetiti životna ravnoteža unutar samog ribnjaka.
Kiseonik bez kojeg nije moguć život vodenih životinja nalazi se u vodi u rastvorenom obliku i o njegovim količinama i mogućnostima nadoknade ribarski stručnjaci uvek moraju voditi računa.
Za uzgoj riba i uopšte životinja u vodi, najviše odgovara voda sa (pH) vrednostima od 7.5 do 8. Aktivna reakcija (pH) vrednost vode menja se po sezonama, zimi i u jesen ona je uglavnom postojana, dok je leti podvrgnuta velikim dnevnim kolebanjima. Dnevne promene (pH) vezane su najviše sa razvojem fitoplanktona, to jest potrošnjom CO2 u asimilacionim procesima i oslobađanjem CO2 u procesima disanja. Naročito se velike oscilacije javljaju u vreme razvoja modrozelenih algi.
Ribnjaci se prema njihovoj produktivnosti dele na visoko produktivne i ribnjake male produktivnosti. U visoko produktivne ribnjake treba unositi toliko veštačkog đubriva da se sadržaj i sastav organskih, mineralnih materija i biogenih elemenata u njima ne smanjuje, a pod uslovom da se kiseonički režim održava u optimalnim granicama. Ribnjake male produktivnosti treba đubriti većim količinama veštačkog đubriva imajući u vidu poboljšanje fizičko-hemijskog sastava dna i vode ribnjaka, ali tako da kiseonički režim ostane u optimalnim granicama. Iz toga proizilazi da na lošim zemljištima treba više ulagati a to znači da će proizvodno finansijski efekat biti manji.
Pročitajte još zanimljivih tekstova na Agroinfo portalu:
Kako profesionalni pecaroši dolaze do ogromnih ulova? Upoznajte se sa DUBINSKIM RIBOLOVOM!
Takođe morate obratiti pažnju i na propusnost okolnog zemljišta na veliku količinu vode (ne želite da vam ribnjak propušta na sve strane). Obratite pažnju i na obližnje moguće zagađivače (fabrike, klanice, septičke jame kolektore za prečišćavanje otpadnih voda). Sve ovo morate uzeti u obzir jer se ribnjak planira za eksploataciju dužu od 5 godina.
Dobro prostudirajte svoju okolinu raspitajte se da li se planira izgradnja nekog mogućeg zagađivača, obavezno uzmite uzorke vode, tla a u nekim slučajevima i vazduha.
Izvor:ribnjak.wordpress.com