Glas Javnosti

Prodavala telefon za 900 evra, pa upala u užasnu prevaru

Život
Autor: Glas javnosti

Internet prevare: Kako je Jelena ostala bez telefona i novca

Internet je umnogome olakšao kupovinu i prodaju, ali je istovremeno postao i plodno tlo za razne vrste prevara. Od lažnih oglasa do sofisticiranih finansijskih manipulacija, prevaranti koriste različite metode kako bi iskoristili lakoverne kupce i prodavce. Jedna od najčešćih prevara uključuje korišćenje lažnog novca – falsifikovane novčanice često su toliko vešto izrađene da čak ni iskusno oko ne može odmah da ih prepozna.

Kada se transakcije odvijaju brzo i bez detaljne provere novca, prodavci često ostaju i bez robe i bez stvarne zarade. Upravo to se dogodilo Jeleni iz Beograda, koja je, prodajući skupoceni iPhone 16 Plus, ostala i bez telefona i bez novca.

Jelena je putem jedne popularne online platforme postavila oglas za svoj telefon. Ubrzo ju je kontaktirao zainteresovani kupac i sve se činilo potpuno uobičajeno. Dogovorili su se brzo, a mladić je došao ispred njene zgrade da preuzme uređaj. Kako je kasnije ispričala za medije, transakcija je protekla bez ikakvih sumnji – predala mu je telefon i zauzvrat primila dogovoreni iznos u gotovini. Međutim, nekoliko sati kasnije doživela je šok.


Neprijatno iznenađenje u menjačnici

Kada je otišla u menjačnicu da zameni 900 evra u dinare, usledilo je neprijatno iznenađenje – novčanice su bile falsifikovane! U šoku je odmah kontaktirala policiju i predala snimak sa nadzorne kamere koja je zabeležila transakciju. Takođe je uspela da pronađe taksistu koji je prevaranta vozio do nje i policiji dostavila sve podatke koje je imala.

Međutim, istraga se odvija sporo, jer Jelena ne zna pravi identitet prevaranta. Dopisivali su se putem WhatsApp-a, ali je on ubrzo nakon kupovine obrisao sve poruke. Jedini trag koji je ostao bio je SMS u kojem je napisao da stiže za 25 minuta.

Dodatni problem predstavlja činjenica da Jelena trenutno nema pristup IMEI broju telefona, koji bi mogao pomoći u njegovom lociranju. Naime, telefon je prvobitno kupio njen očuh, koji se trenutno nalazi u bolnici, a njegova porodica odbija da joj dostavi podatke.

Policija istražuje, ali bez značajnog napretka

Iako Jelena poseduje snimak susreta i broj telefona prevaranta, istraga zasad ne beleži značajan napredak. Ministarstvo unutrašnjih poslova potvrdilo je da su 12. marta primili prijavu zbog korišćenja lažnog novca i da je slučaj u fazi istrage. Jelena sada može samo da se nada da će policija iskoristiti dostupne informacije i pronaći prevaranta.

Kako prepoznati lažne novčanice?

Lažne novčanice često su napravljene veoma vešto i mogu izgledati gotovo identično kao originalne. Ipak, postoje određeni znakovi koji ih odaju:


Specifičan papir – Prave novčanice izrađene su od posebnog papira koji ima prepoznatljiv osećaj i zvuk pri gužvanju.
Zaštitni elementi – Kada se novčanica pogleda prema svetlu, moraju biti vidljivi vodeni žig, sigurnosna nit i hologram.
Promena boje – Pojedini delovi novčanice menjaju boju u zavisnosti od ugla gledanja, dok falsifikati često imaju nejasne ili potpuno izostavljene detalje.

Najčešće falsifikovane su novčanice od 50 evra, jer su najviše u opticaju, a mnogi ih ne proveravaju dovoljno pažljivo.

Budite oprezni prilikom online trgovine!

Ovaj slučaj još jednom pokazuje koliko je važno biti na oprezu prilikom prodaje i kupovine preko interneta. Uvek proverite novac koji primate, a ako postoji bilo kakva sumnja – zatražite stručnu pomoć. Takođe, ukoliko prodajete vredne predmete, razmislite o bezbednijim metodama plaćanja, poput bankovnog transfera, kako biste izbegli slične prevare.



Glas javnosti/A03S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR