Studija je pokazala da bi vas konzumacija bezalkoholnog piva mogla dovesti u opasnost od gadnih bakterija.
- Tradicionalno pivo se generalno smatra sigurnim od patogena koji se prenose hranom zbog nekoliko prepreka koje uključuju: koncentraciju alkohola, gorke kiseline hmelja, nizak pH, velike količine otopljenog ugljen dioksida i niskog nivoa kiseonika“, rekla je dr. Ann Charles Vegdahl sa Sveučilišta Cornell.
- Kada je jedna ili više od ovih prepreka odsutna ili je na nedovoljnom nivoui, pivo može postati osetljivo na preživljavanje i rast patogena“, dodala je.
Bezalkoholnim ili niskoalkoholnim pivima raste popularnost, a njihova prodaja je skočila za 23 posto tokom prošle godine u poređenju s prethodnih 12 meseci. Ta pića se često smatraju zdravijom alternativom, jer istraživanja pokazuju da smanjuju štetu koju piće nanosi organizmu.
Alkoholno pivo pijte umereno!
Redovno konzumiranje previše alkohola može povećati rizik od bolesti, uključujući bolesti srca, jetre i rak. Ali, stručnjaci preporučuju umerene količine.
Najnovija studija proučila je potencijalnu opasnost koju bezalkoholna piva mogu predstavljati kada je u pitanju utočište bakterija. Istraživači su stavili male količine pet sojeva bakterija uključujući E. coli i salmonelu u bezalkoholna i niskoalkoholna piva.
Piva su zatim stavljena u skladišta na 4°C i 14°C na 63 dana da se vidi hoće li bakterije preživeti. Otkrili su da se one razvijaju u pivu bez alkohola na obe temperature.
Pivo s niskim postotkom alkohola od 3,2 posto, a koje je držano na 4°C nije sadržavalo bakterije, ali su male količine njih pronađene na 14°C.
- Ova studija pokazuje potrebu da proizvođači pića daju prioritete i održavaju planove sigurnosti hrane zajedno s praksama specifičnim za proizvođače piva s niskim i bezalkoholnim udelom, istaknula je dr. Charles-Vegdahl.
Glas javnosti/B06S