Cvijanović je navela da je zahvalna ministru spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peteru Sijartu i premijeru Mađarske Viktoru Orbanu, ali i mađarskom narodu na razumevanju koje imaju prema BiH i Srpskoj sa kojom imaju izuzetnu saradnju.
"Ovde imamo iskrene prijatelje svih naroda koji žive u BiH i svih država na zapadnom Balkanu. Zahvaljujem na nepristrasnom odnosu i realanom pristupu onome što su potrebe zemalja zapadnog Balkana", rekla je Cvijanovićeva na konferenciji za medije u Budimpešti nakon sastanka sa Sijartom.
Ona je posebno zahvalila mađarskim prijateljima na saradnji u nekoliko važnih projekata, posebno u oblasti poljoprivrede i obrazovanja.
Cvijanović je rekla da je BiH u najvećoj političkoj i ustavnoj krizi koja je po ko zna koji put prouzrokovana određenim intervencijama stranaca i istakla da ova zemlja funkcioniše kao kolonija.
"Upoznala sam o tome ministra (spoljnih poslova i trgovine Mađarske Petera Sijarta) i ponovila svoje stavove da je nedopustivo da neki neizabrani stranac, umesto našeg domaćeg parlamenta donosi zakone", rekla je Cvijanović.
Ponovila je da takva praksa ne postoji u civilizovanom svetu i da je ogorčena činjenicom da EU koja promoviše demokratiju može tako nešto da toleriše.
"Želim da to i posledice takvog postupanja budu prošlost i da se otvorimo prema onome što jesu izazovi demokratije, ali i našoj odgovornosti prema ljudima koji su nas birali na demokratskim izborima. Zahvalna sam što razumete, ministre, tu poziciju", istakla je Cvijanović.
Ona je naglasila da je važno vratiti se onome što je normalnost u funkcionisanju bilo koje zemlje, odnosno tome da država pripada onome ko u njoj živi i institucijama.
"Suočeni smo sa ogromnom količinom međunarodnog intervencionizma koji je neviđen bilo gde u Evropi i smatram da BiH funkcioniše kao kolonija. Došlo je do kršenja međunarodnog prava, Dejtonskog sporazuma na osnovu kojeg je uspostavljena BiH", rekla je Cvijanović.
Poručila je da želi da se u BiH vrati dijalog, što je trajni pristup Republike Srpske u rešavanju bilo kojeg problema.
"Plašim se da u BiH stanuju i neke političke snage koje žele da vide nemire i koje prizivaju nemire i verujem da prijateljske zemlje, poput Mađarske, mogu da prepoznaju da su problemi ako se takvim ljudima i snagama da mogućnost da odlučuju", rekla je Cvijanović.
Ona je navela da Srpska želi saradnju sa Mađarskom posredstvom koje želi da i drugim međunarodnim partnerima objasni u kakvoj se poziciji nalazi.
"Želimo da Evropa nastavi da živi u miru, da reši ono što su najveći bezbednosni izazovi i u tom smislu podržavamo aktivnosti Mađarske", poručila je Cvijanović.
Cvijanović je rekla da političko Sarajevo šalje pozive na linč zvaničnika Republike Srpske, te da je to u vezi sa političkim progonom demokratski izabranog predsednika Republike Srpske Milorada Dodika kroz pravosuđe.
"Pozivi iz Sarajeva su uporno usmereni na to da nekoga treba uhapsiti, sankcionisati, da nekoga treba na silu ili putem pravosuđa skloniti sa izabrane pozicije. Godinama se borimo protiv takvih negativnih promena i sigurna sam da ćemo pobediti. Ovo jeste lov na veštice koji ne može da se završi dobro", rekla je Cvijanović.
Kada je reč o pismu ministra inostranih poslova u Savetu ministara Elmedina Konakovića NATO-u u kojem poziva na stranu vojnu intervenciju u BiH, Cvijanović je rekla da Konaković deluje samo u interesu bošnjačkog naroda i ne poštuje činjenicu da u drugom delu BiH - Republici Srpskoj stanuje neka druga politička volja.
"Valjda bi bilo logično da se političke volje usaglašavaju da bi se došlo do nečega što je zajednički stav države", rekla je Cvijanović, prenela je Srna.
Ona je izrazila zahvalnost onima koji su prepoznali da sankcionisanje znači samo lošu praksu.
"Mi smo sankcionisani samo zato što se suprotstavljamo neustavnim i nezakonitim aktivnostima onih koji nemaju pravo da u ime nas odlučuju. Zahvalnost Mađarskoj što ne daje svoj glas kada su u pitanju sankcije na nivou EU", rekla je Cvijanović i ukazala na važnost hrvatskog stava o sankcijama, prenosi Tanjug.
Glas javnosti/P02S