Predložene izmene ostavljaju mogućnost da država, po sopstvenom nahođenju, i formalno suspenduje pravni poredak Republike Srbije prilikom pregovora sa stranim investitorima, obezbeđujući nekima od njih pogodnosti mimo važećih zakona, objašnjava, u razgovoru za “Glas javnosti” advokat Jovan Rajić, predsednik Upravnog odbora RERI-ja.
Naš sagovornik precizira da, prema tom predlogu, u članu 52A, država može da zaključi tzv. investicioni sporazum sa investitorom u projekat eksploatacije, kojim bi se bliže uredili „odnosi povodom izgradnje nedostajuće infrastrukture, zaštite životne sredine, prava preče kupovine proizvoda u korist domaćeg prerađivača, fiskalne i pravne pogodnosti u vezi projekta….“.
Republika Srbija ima svoj ustavni i pravni poredak i propise koji regulišu pomenute oblasti, i oni se ne mogu derogirati donošenjem bilo kakvih novih propisa pogodnijim po investitora, a sve u zavisnosti od toga koga država proceni kao podobnog za olakšice, upozoravaju u RERI-ju.
-U praksi bi primena predloženih odredbi značila da, ukoliko Republika Srbija, na osnovu ličnih afiniteta, simpatija ili pregovora i dogovora sa nekim investitorom tako proceni - može ga, recimo, osloboditi obaveze da pribavi saglasnost na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu. Ova procedura već je regulisana Zakonom o proceni uticaja na životnu sredinu i ne može se nekim narednim propisom ova obaveza izbrisati - kaže Rajić.
Takođe, dodaje naš sagovornik, fiskalni sistem, poreske obaveze, poreske stope, definisane su postojećim zakonima.
-Kada u nekom novom zakonu kažete da možete da omogućite fiskalne pogodnosti nekom investitoru bez unapred određenog kriterijuma, ostavljate mogućnost mešetarenja, pravnu nesigurnost. Tako nešto ne postoji nigde u civilizovanom svetu i demokratskim društvima. Isto tako, kada je reč o pravnim pogodnostima o kojima govori sporni predloženi član, to znači da nekome možete da omogućite da ne mora, na primer, da poštuje odredbe Zakona o radu koje se odnose na prekovremene radne sate, na trudničko i porodiljsko bolovanje, na prava osoba sa invaliditetom. Ne kažem da je neko imao to na umu, ali ovako formulisano, ostavlja mogućnost za različita slobodna tumačenja – ističe naš sagovornik.
Veliki je problem što ovakva rešenja unose pravnu nesigurnost kod onih investitora koji zaista imaju nameru u dobroj veri da investiraju u skladu sa zakonom, odnosno oni se stavljaju u podređen položaj, i tržišno i pravno, u odnosu na one koji su privilegovani, objašnjava Rajić, ističući da pomenute predložene odredbe zakona uopšte nije trebalo da se nađu u proceduri.
Ukoliko budu usvojene u toj formi, RERI će podneti Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti spornih odredbi, najavljuje Rajić.
Šta očekuje da će se dalje dešavati, s obzirom na to da je usvajanje predloženih izmena zakona planirano već za četvrtak, 15. april? Kako se time pokušava ozakoniti dosadašnja loša praksa? Na koji način su, i kojim stranim kompanijama, mimo svakog komercijalnog i racionalnog objašnjenja, već dozvoljene različite pogodnosti?
Razgovor možete pogledati u priloženom videu:
(Glas javnosti)