- Sve je spremno za početak nove školske godine. Svi se radujemo što ćemo se okupiti u punom broju. Naravno, strepnje postoje zbog trenutne epidemiološke situacije, ali nadamo se da će sve biti u redu - kaže za „Glas javnosti“ Snežana Kostić, direktorka Osnovne škole „Sava Jovanović Sirogojno“ u Zemunu.
Škola je, dodaje naša sagovornica, specifična, pošto se bavi obrazovanjem i vaspitanjem dece sa smetnjama u razvoju. Grupe i odeljenja u školi imaju do 6 učenika, tako da se tokom prošle školske godine nastava odvijala normalno, jedino su časovi bili skraćeni i trajali pola sata.
- Sada se nastava vraća na redovnu situaciju. Časovi će trajati 45 minuta, sve aktivnosti će se održavati regularno. Dobili smo vrlo detaljna i precizna uputstva. Prvo smo dobili stručno uputstvo za organizaciju obrazovno-vaspitnog rada i preporuke kojih se pridržavamo. To je samo nastavak preporuka od prošle godine, gde su tačno utvrđena epidemiološka pravila i procedure u svakoj ustanovi, s tim da su one sad podugnute na viši nivo – kaže Kostić.
Te mere, objašnjava, podrazumevaju dezobarijere, dezinfekciju prostora, provetravanje učionica, uz dodatnu opreznost zbog specifičnosti škole i učenika. Tu su i aparati za beskontaktnu dezinfekciju ruku. Škola zapošljava i tri medicinske sestre, pratiće se zdravstveno stanje učenika, meriti im se temperatura. Na ulazu u školu postavljen je interfon, što pojačava bezbednost u svakom pogledu.
Što se tiče nezadovoljstva i najava protesta nekih sindikata prosvetnih radnika, naša sagovornica kaže da nastavnici imaju pravo sindikalnog okupljanja i delovanja, ali da ona za sada nema nikakva obaveštenja o bilo kakvoj vrsti organizovanja.
- S obzirom na specifičnost škole, kolege su uvek radile bez obzira na svoja opredeljenja - kaže Kostić.
Škola ima oko 150 učenika, a ove godine primiće 12 prvaka i 12 predškolaca. Njima je polazak u školu izuzetno važan dan, kao i roditeljima.
- U školama ovog tipa mnogo smo više upućeni na roditelje i oni na nas. Činimo pravi tim od kada dete uđe u ustanovu do momenta kada je napusti. Kada se dete upiše kod nas, postoje određene brige kako će se adaptirati na školsku sredinu, kako će prihvatiti dnevni režim. Takođe, veoma im je bitno napredovanje deteta i dodatna podrška u smislu logopedskih, psihomotornih, vežbi senzornih integracija. Osnova našeg rada i saradnje je da imamo srećno i zadovoljno dete koje funkcioniše u skladu sa svojim mogućnostima i da svako dete postigne svoj maksimum – ističe naša sagovornica.
Dobrodošlica đacima prvacima biće prilagođena epidemiološkoj situaciji, tako da će druženje sa njima, ukoliko vremenske prilike to dozvole, biti upriličeno u zelenom ambijentu dvorišta škole koje je, da i to napomenemo, ove godine u akciji „Za zeleniji Beograd“ osvojilo prvu nagradu u svojoj kategoriji.
Ceo razgovor možete pogledati u priloženom videu.
(Glas javnosti)