Aplikacija za razmenu poruka Telegram prošle godine je ostvarila brz rast i profit od 540 miliona dolara, uprkos stalnoj pretnji rukovodstvu zbog francuskih sudskih postupaka protiv osnivača Pavla Durova.
Grupa sa sedištem u Dubaiju poručila je investitorima da su prihodi dostigli 1,4 milijarde dolara u 2024. godini, u odnosu na 343 miliona dolara godinu dana ranije, prema prezentaciji kompanije u koju je "Fajnenšel tajms" imao uvid. Kompanija je takođe prešla sa gubitka od 173 miliona dolara u 2023. godini na svoj prvi godišnji profit.
Rast dolazi uprkos sumnjama u budućnost grupe nakon što su francuske vlasti uhapsile njenog osnivača u Parizu u avgustu prošle godine.
Durov, koji je rođen u Rusiji, ali sada ima francusko i državljanstvo Ujedinjenih Arapskih Emirata, suočava se sa optužbama zbog navodnog propusta aplikacije da se pozabavi kriminalnim akcijama na svojoj platformi, uključujući zlostavljanje dece i terorizam.
Slučaj bi mogao da rezultira zatvorskom kaznom za Durova, ali i da bude prepreka za početnu javnu ponudu (IPO) kompanije.
U pismu investitorima, "Telegram" je naveo da cilja na prihod od dve milijarde dolara u 2025. godini, što je povećanje od 46 odsto u odnosu na prethodnu.
Takođe, cilj je da ostvari profit od 720 miliona dolara sledeće godine. Grupa je imala oko 530 miliona dolara u gotovini zaključno sa februarom 2025. godine, a ta cifra ne uključuje njenu imovinu u kriptovalutama.
U prezentaciji, "Telegram" je takođe ukazao na mogućnosti vezane za veštačku inteligenciju, rekavši da postaje najveća otvorena platforma za "veštačku inteligenciju sa kojom se može razgovarati".
Istaknuto je novo partnerstvo sa grupom za veštačku inteligenciju Ilona Maska, iksAI (xAI). Grupa za razmenu poruka je saopštila da je integrisala Maskov četbot "grok" (Grok) u Telegram "sa planovima da ga promoviše unutar platforme i podeli rezultirajući prihod", bez otkrivanja dodatnih detalja.
"Telegram" sada ima više od milijardu aktivnih korisnika mesečno širom sveta i njime upravlja mali tim od oko 60 zaposlenih, dok većinu moderiranja prepušta ju podizvođačima.
Glas javnosti /R02S