Mnogi veruju da je njihov donji veš čist čim izađe iz mašine za veš, ali to često nije slučaj — upozorava doktorka Lisa Akerli. Prema njenim rečima, klasično pranje na niskim temperaturama ne uništava sve bakterije, pa donji veš zapravo ostaje delimično prljav.
Niske temperature ne mogu da eliminišu bakterije sa veša, pa je tako „čisto“ rublje zapravo i dalje potencijalni izvor zaraze, naročito kada se nosi na najosetljivijem delu tela. Doktorka ističe i da donji veš ne bi trebalo prati zajedno sa kuhinjskim krpama i peškirima, naročito ako se koristi niska temperatura.
– Pranje donjeg veša na temperaturi nižoj od 60 stepeni neće uništiti bakterije. Nikako nemojte mešati gaćice sa kuhinjskim krpama i peškirima, jer sigurno ne želite da se bakterije iz intimnog rublja nađu u vašoj kuhinji – objašnjava Akerli.
Ako iz bilo kog razloga ne možete prati veš na višim temperaturama, preporučuje se dodavanje antibakterijskih sredstava specijalno namenjenih pranju. Takvi proizvodi, prema njenim rečima, mogu uništiti do 99% bakterija.
Kako ukloniti mrlje od krvi?
Mrlje od menstruacije, posebno one koje su već sasušene, mogu biti veoma uporne i otporne na običan deterdžent. U tim slučajevima vodonik-peroksid može biti pravo rešenje.
Britanska blogerka Rozi sa bloga Brush By Four Nine savetuje sledeće: prvo isprati veš u hladnoj vodi da se ukloni što više krvi, a zatim na mrlje direktno naneti tečni vodonik-peroksid. Ova hemikalija pokreće proces oksidacije enzima u krvi, što pomaže da se mrlje rastvore.
Nakon toga, veš možete oprati kao i obično – ručno ili u mašini. Isplati se pokušati, piše Metro.
Glas javnosti/D03S