Radnici u sektoru kulture, umetnici, profesori i ekolozi koji žive u istorijskom centru Rima pozvali su UNESKO da podseti Gradsko veće na njegovu dužnost da zaštiti mesto svetske baštine, osuđujući scene smeća i drugih znakova propadanja piše Guardian
Čitav istorijski centar Rima, koji se može pohvaliti blagom, uključujući Fontanu di Trevi, Koloseum i Španske stepenice, upisan je na listu svetske kulturne baštine 1980. godine. Razne rimske administracije su se borile da ga održe čistim, „invazija“ na barove i stolove u restoranima na gradskim kaldrmisanim ulicama i električni skuteri još više doprinose problemima.
Grupa je tvrdila da je Savet izbegavao svoju odgovornost da sačuva lokaciju, apelujući na UNESKO da se založi za „preokret“ prenosi N1
„Od korova, smeća na ulicama i buke, opšta scena je zastrašujuća“, napisala je grupa u pismu.
Potpisnici pisma sećaju se vremena kada su kvartovi centra Rima bili prijatno mesto za život.
Miriam DAndrea, direktorka Agencije za zaštitu životne sredine Ispra, osvrnula se na električne skutere.
„Oni su napali grad na potpuno divlji način“, rekla je ona.
U nedelju su po dva američka turista kažnjena po 400 evra jer su bacili električni skuter niz Španske stepenice. Posetilac iz Saudijske Arabije nedavno se vozio Maseratijem niz stepenice iz 17. veka.
Problemi, međutim, nisu ograničeni samo na centar - prepune kante za smeće, grafiti i neuređeni parkovi uobičajeni su prizori širom Rima. Divlje svinje se često vide kako šetaju putevima ili traže hranu u kanti u severnim delovima grada.
Gradonačelnik Rima Roberto Gualtieri, koji je izabran prošlog oktobra, nije ispunio obećanje da će grad očistiti do Božića, ali sada kaže da je angažovano još 655 skupljača smeća, a prvih 155 treba da počne do kraja juna.