Ovaj ruski grad, koji se smestio na ušću reka Volge i Oke, toliko liči na naš glavni grad da nije ni čudo ga od milošte zovu – Ruski Beograd.
Za početak, Nižnji Novgorod ima dve velike reke, baš kao i Beograd. Dok mi gledamo u tačku gde se Sava uliva u Dunav, oni piju kafu s pogledom na spoj Oke i Volge. Oba grada su podignuta na uzvišenju iznad reke, oba imaju tvrđavu koja nadgleda ušće, i oba dišu istim ritmom – malo istorije, malo betona, i puno mostova.
Ako se zadesiš na mostu u Nižnjem i pomisliš da si na Gazeli – ne krivi umor. Njihovi mostovi neodoljivo podsećaju na Brankov most, Pančevac i Most na Adi. Čak i raspored im je sličan – glavni mostovi spajaju stari deo grada s modernijim kvartovima preko reke.
View this post on Instagram
Na jednoj strani reke je istorijski centar, kaldrma i stari sokaci. Na drugoj – široke avenije, blokovi i moderni kvartovi. Beograđanima će to zvučati jezivo poznato. Nižnji ima svoj „Novi Beograd“, samo što se kod njih zove – pa, kako god da se zove, znaćeš kad stigneš – osećaj je isti.
Da priča bude potpuno neverovatna, Nižnji Novgorod ima predgrađa koja se zovu Bora i Ovečina. Zvuči poznato? Naravno – tu su naše Borča i Ovča. Ako naiđeš na neki autobus sa natpisom „Бора“, slobodno se ukrcaj. Skoro, pa kao linija 95.
Jer ne bi bilo pošteno da sve to imaju, a da nemaju i Adu. U njihovom slučaju, Ada je ostrvo na reci Oki koje služi kao gradska plaža. Nema roštilja na ćumur, ali ima dovoljno peska i hlada da se zapitaš: „A gde je Lido?“
Možda Beograd nije samo grad, već mentalno stanje. A Nižnji Novgorod je dokaz da i u drugoj zemlji, s drugim jezikom i drugom klimom, možeš naići na verziju doma – samo s više „ь“ i „щ“ u govoru.
Ako Beograd ima brata blizanca – on stanuje u Rusiji i zove se Nižnji Novgorod.
Glas Javnosti/ T02S