Uzroci se, između ostalog, nalaze u španskom sistemu prijave prebivališta. Za razliku od Nemačke, u Španiji ne postoji obavezna prijava boravka. Mnogi stranci tamo godinama žive neregistrovani, kao "turisti".
U Španiji se može živeti anonimno
To omogućava izbegavanje plaćanja poreza, recimo na penzije, kao i obavezu zamene vozačke dozvole. Dokle god neko ne potpisuje ugovore za struju, gas ili mobilni telefon na svoje ime, uglavnom ostaje neotkriven.
Foto: Police, freelancermap.de
Ovakvi uslovi bili su idealni da Kristijan, njegova supruga i njihovi sinovi blizanci (8) i dečak (10) povuku iz društva. Uz to, u Španiji se živi prilično anonimno. Na interfonima i poštanskim sandučićima često ne piše ime, već samo oznaka stana, na primer "2. sprat levo".
Istina je da i u Španiji postoji obavezno školovanje. Ali ako se roditelji nigde ne prijave, vlasti nemaju način da saznaju za postojanje dece.
"Problem je u tome što se radi o stranoj deci. Da su deca rođena u Španiji, postojalo bi praćenje. Tada bi se upalili svi alarmi ako ne idu u školu. Kod strane dece to nije moguće jer vlasti jednostavno nemaju saznanja o njihovom postojanju. Država ne može da nadgleda sve strance. To logistički nije moguće, a ne bi bilo ni zakonito", rekao je jedan španski profesor za Bild.
Država može da reaguje samo na osnovu prijave
Država može da reaguje samo ako neko podnese prijavu — na primer, ako neko prijavi zapuštenu ili decu koja prosjače.
"Ako postoje indikacije, policija i socijalni radnici će posetiti to domaćinstvo i raspitati se — i ako ne dobiju zadovoljavajuće objašnjenje, preduzeće policijske i službene mere da zaštite dobrobit maloletnika", rekao je jedan pravni savetnik.
Jedan problem predstavljaju ilegalni, uglavnom afrički radnici u poljoprivredi. Među njima verovatno ima i dece.
"Zamisli kako je to na jednoj farmi u Ekstremaduri ili Andaluziji, koja ima možda 140 hektara. Ko zna koliko je tamo sakriveno i zaposleno marokanske dece? Država to ne može znati", navodi se.
Otac Kristijan S. izabrao je za skrivanje grad Ovijedo, koji se nalazi u najzabačenijem delu Španije, u Asturiji. Tamo živi samo 95 ljudi po kvadratnom kilometru. Poređenja radi, na Balearskim ostrvima ih ima 245. Nekadašnji rudarski region je daleko od svega, i pažnju privlači samo jednom godišnje – prilikom dodele nagrada princeze od Asturije, koje su španski pandan Nobelovim nagradama.
Glas javnosti/T02S