Zelenski je obišao komandno mesto brigade koja brani Kupjansk, grad koji je od sredine jeseni bio meta pojačanih ruskih napada.
Grad su oslobodile ukrajinske snage 2022. godine posle početne okupacije ruskih trupa nakon invazije 24. februara te godine.
Kijev kaže da Moskva nije odustala od ideje da povrati kontrolu nad Kupjanskom, koji se nalazi u blizini drugog po veličini ukrajinskog grada, Harkova.
⚡️ Zelensky visits front-line troops in Kupiansk sector.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) February 19, 2024
President Volodymyr Zelensky visited the battalion command post of the 14th Separate Mechanized Brigade, which is engaged in the Kupiansk sector, the Presidential Office said on Feb. 19.
???? Presidential Office pic.twitter.com/NdNO7V3V1m
Tokom svog putovanja, Zelenski je sa komandantom brigade razgovarao o snabdevanju tog sektora opremom i municijom. On je uručio i priznanja veteranima, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Posle neuspele ukrajinske kontraofanzive 2023. godine, ruske trupe su pojačale ofanzivu duž istočne linije fronta.
Ukrajina je tokom vikenda saopštila da je povukla svoje trupe iz razorenog istočnog grada Avdijevke kako bi izbegla više žrtava i opkoljavanje od strane ruskih snaga. Zauzimanje Avdijevke označilo je najveću pobedu Rusije na bojnom polju od zauzimanja Bahmuta u maju 2023.
Glas javnosti/Rojters