Glas Javnosti

Ukrajina dobija moćno oružje za probijanje bunkera: Na meti ključni ruski ciljevi, moguć preokret u ratu

Svet
Autor: Glas javnosti

Nemačka uskoro šalje rakete Ukrajini?

Nemački “Taurus” je krstareći projektil težak 1,5 tonu sa dvostrukom bojevom glavom teškom 500 kilograma, a njegove visokotehnološke karakteristike govore zašto su Ukrajinci toliko očajnički želeli da dobiju ovo oružje, ali i zašto je Nemačka pod Olafom Šolcom uporno odbijala da ga isporuči Kijevu. Sada budući kancelar Fridrih Merc ističe da je spreman da pošalje ove projektile Ukrajini, ali pod jednim uslovom.

Sada su se stvari promenile u Nemačkoj, gde je na parlamentarnim izborima u februaru ubedljivu pobedu odnela Demohrišćanska unija (CDU) Fridriha Merca, dok su kolaps doživele socijaldemokrate (SPD) Olafa Šolca, koji se stalno kategorički protivio slanju “taurusa” Ukrajini zbog rizika da se Nemačka uvuče u rat između Rusije i Ukrajine.


Okidač za promenu nemačke politike što se tiče slanja dugodometnog naoružanja Kijevu izgleda da je bio krvavi ruski napad u subotu na ukrajinski grad Sumi, kad je poginulo više od 30 ljudi. Globalni lideri su osudili ovaj napad, oglasila se čak i Amerika koja pokušava da izdejstvuje mirovni sporazum između Moskve i Kijeva. Specijalni izaslanik Donalda Trampa za Ukrajinu Kit Kelog rekao je da je napad na Sumi “pogrešan” i da “prevazilazi "svaku granicu pristojnosti". Sam Tramp, koji je ranije obećavao da će okončati rat u Evropi za 24 sata a deluje blagonaklono prema Moskvi što plaši Evropu, je rekao da je napad na Sumi bio “užasan” - iako je sugerisao, kako je preneo “Kijev independent”, da je mu “rečeno da su (Rusi) pogrešili”, bez daljeg objašnjenja.

Rakete za Zelenskog pod jednim uslovom

Merc, budući kancelar, osudio je napad na Sumi navodeći da je to "ozbiljan ratni zločin" i da je Kijevu potrebna pomoć kako bi mogao da napreduje u ratu, te da je Nemačka spremna da pošalje rakete “Taurus” u Ukrajinu. On je, međutim, sugerisao da bi bio spreman da to uradi u koordinaciji sa evropskim saveznicima.

- Naši evropski partneri već isporučuju krstareće rakete. Britanci to rade, Francuzi to rade, a Amerikanci to ionako rade… Ovo mora da bude obostrano dogovoreno. A ako se postigne sporazum, onda bi i Nemačka trebalo da učestvuje - rekao je on za ARD.


"Iz Berlina s ljubavlju" i "bolje ikad nego nikad", piše “Forbs”. List podseća da je Merc, koji “nije tako strateški oprezan kao Šolc”, podržao mogući transfer projektila još prošle jeseni, kad je rekao da će postaviti Rusiji "ultimatum" da prestane da bombarduje Ukrajini za 24 sata.

- Ako ne pristane, Nemačka treba da pošalje “Tauruse” da uništi linije snabdevanja koje režim koristi da nanese štetu civilnoj populaciji Ukrajine – rekao je on prošlog oktobra u Bundestagu, preneo je "Kijev independent".

Kasnije se, doduše, ispravio, navodeći da nije postavio ultimatum Rusiji, već da je samo ponudio Ukrajini da se isporuke “Taurusa” omoguće, kako bi ona mogla da utiče na tok rata "u smislu prekida vatre".


Šta je "Taurus"?

Prema “Dojče veleu” (DW), krstareći projektili “Taurus” su jedno od najmoćnijih oružja u arsenalu nemačke vojske.

Sa bojevom glavom koja može da probije bunkere, “Taurus” može da se ispaljuje iz borbenih aviona. Ima domet od 500 kilometara, što znači veći od “storm šedoua” (250 km) koje Ukrajina dobija od Britanije i Francuske, ali i američkih ATACMS-a (300 km). Veći domet omogućio bi ukrajinskim snagama da pogađaju mete duboko u Rusiji iza linija fronta.


“Taurus” je težak 1,5 tona, ima maksimalni prečnik od jednog metra, sa turboventilatorskim motorom koji ga pokreće do velikih podzvučnih brzina – može da operiše pri brzini od 0,95 Maha. Navodi se GPS-om i inercijalnim navigacionim sistemom (INS). Ono što je najvažnije je da ima dvostruku bojevu glavu od 500 kg zvanu MEPHISTO, sa manjim punjenjem koje probija rupu u meti i većim koje eksplodira metu iznutra.

Projektil takođe uključuje stelt tehnologiju skrivanja.

Namenjen je metama kao što su:

  • Ojačani bunkeri
  • Komandna
  • Kontrolna
  • Komunikaciona postrojenja
  • Vazduhoplovna
  • Lučka infrastruktura
  • Skladišta municije
  • Brodovi u lukama i na moru
  • Mostovi

Projektil takođe uključuje stelt tehnologiju skrivanja.

Namenjen je metama kao što su:

"Taurusa" ima 600, koliko može da ih dobije Kijev?

Kompanije koje stoje iza “Taurusa” – nemački proizvođač raketa MBDA i švedski “Saab” - napravili su svega 600 tih projektila za nemačke vazduhoplovne snage, piše “Forbs”. Kako se dodaje, dok ne stignu rakete sledeće generacije američke i nemačke proizvodnje, “Taurus” je jedina municija za duboke udare nemačkih vazduhoplovnih snaga – ključno oružje za ozbiljan vazdušni rat sa ozbiljnim neprijateljem.


Nemački lideri navodno veruju da bi mogli da ustupe oko 100 raketa, a da ne ugroze sopstvene planove, navodi “Forbs”, dodajući da to nije beznačajan broj i da bi pored britanskih i drugih projektila Nemci mogli da uvećaju raketni inventar Ukrajine za trećinu.

Ukrajina će verovatno da ispaljuje najbolje nemačke krstareće projektile sa svojih starih sovjetskih bombardera. Njihove vazduhoplovne snage će verovatno da zakače “Tauruse” ispod pokretnih krila bivših sovjetskih bombardera “Su-24” koje su Britanci i Francuzi već modifikovali da nose “storm šedou” (ili SCALP), navodi “Forbs”.

Kako će Rusija da reaguje?

Oružje dugog dometa upereno ka Rusiji sigurno se neće dopasti Moskvi. A Merc je u nedelju nagovestio ne samo da je spreman da isporuči Kijevu “Tauruse”, već je sugerisao i da bi ti projektili mogli da se koriste za napad na ciljeve kao što je Krimski most dug 19 km, koji povezuje kopnenu Rusiju sa poluostrvom anektiranim 2014. godine i smatra se simbolom ruske okupacije. Takođe je vitalna ruta snabdevanja za njene snage na frontu i poznat je kao "Putinov ponos".

Dok Amerika pokušava da natera zaraćene strane na primirje, a napadi su nastavljeni uprkos dogovorenom prekidu vatre na energetsku infrastrukturu i na Crnom moru, Merc je upozorio da Moskva tumači pozive na mir kao znak slabosti. Rekao je da Putin neće "pozitivno odgovoriti na ponude slabosti i mira".

- U nekom trenutku, Putin mora da shvati da je ovaj rat beznadežan, što znači da moramo da pomognemo Ukrajini - rekao je Merc.

Još nije poznato šta će o svemu reći njegovi koalicioni partneri iz redova Šolcovih socijaldemokrata i da li će podržati isporuku “Taurusa” Kijevu.




Glas Javnosti/ B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR